2017 YGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

2017-YGS dün Türkiye genelinde ortak yapılan sınavla tamamlandı. Milyonlarca üniversite adayının katılım sağladığı YGS'nin ardından adaylar şimdi de heyecanla YGS sonuçlarını bekliyor.

2017 YGS sonuçları ne zaman açıklanacak?
Bu içerik 3252 kez okundu.

2017- YGS 12 Mart Pazar günü (dün) tamamlandı. Türkiye genelinde milyonlarca öğrenci üniversitenin ilk aşaması olan YGS'ye katıldı. Peki YGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte YGS ve YGS sonuçlarına dair tüm detaylar...

YGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ( ÖSYM) tarafından düzenlenen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), dün milyonlarca öğrencinin katılımıyla tamamlandı. Üniversiteye yerleşmek için ilk aşama olan YGS'nin ardından adaylar şimdi de YGS sonuçlarını heyecanla bekliyor.

YGS sonuçları için açıklanma tarihi henüz belli değil. Konuyla ilgili resmi açıklama ÖSYM tarafından yapılacak ve adaylar YGS sonuçlarını öğrenmek için sonuçların açıklanacağı günü bekleyecek.

Geçtiğimiz yıl YGS sonuçları 25 Mart 2016 tarihinde açıklanmış ve sınava giren 2 milyondan fazla üniversite adayı sonuçlarını öğrenerek tercih işlemlerini tamamlamıştı. Bu yıl da 25 Mart tarihine yakın bir tarihte YGS'nin açıklanması bekleniyor.

YGS'de en az bir puan türünde 150 ve üzeri puan alamayan adayların, YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme ve LYS'lere girme hakları bulunmayacak. YGS puanı 150'nin altında olan adaylar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacak. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girme hakkı elde edecek.

YGS SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

YGS sonuçları açıklandığında, adaylar ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi olan "https://ais.osym.gov.tr/" adresine T.C Kimlik No ve Aday Şifresi ile giriş yaparak 2017 YGS sonuçlarını öğrenebilecekler.

YGS TAMAM, SIRA LYS'DE

Sayılı günler hızla geçti ve 12 Mart Pazar günü ÖSYS sürecinin ilk etabı YGShaftasonu gerçekleştirildi. 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu YGS'nin sonuçları 28 Mart'ta açıklanacak. Süreç 4-17 Nisan 2017 tarihleri arasında LYS başvuruları ve Haziran ayında yapılacak LYS oturumlarıyla sonlanacak.

2017 YGS sonuçları ne zaman açıklanacak 2017 YGS ne zaman açıklanacak 2017 YGS sonuçları