LYS Başvurusunda Dikkat Edilecek Hususlar

Adaylar başvuru işlemlerini ÖSYM merkezlerinden ya da İnternet ten aday işlemleri sistemi ais.osym.gov.tr adresinden TC Kimlik Numarası ve şifreleriyle giriş yaparak gerçekleştirecekler.

LYS Başvurusunda Dikkat Edilecek Hususlar
Bu içerik 1830 kez okundu.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen üniversiteye giriş sınavlarının ikinci basamağı Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) başvurular dün başladı,

17 Nisan'da sona erecek. Sınav ücretini ödemek için adayların 18 Nisan'a kadar süresi var.

Adaylar başvuru işlemlerini ÖSYM merkezlerinden ya da internetten aday işlemleri sistemi ais.osym.gov.tr adresinden TC Kimlik Numarası ve şifreleriyle giriş yaparak gerçekleştirecekler.

Bu yıl Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) herhangi bir puan türünde 180 ve üzerinde puan alan 1 milyon 506 bin 479 aday, LYS'ye girmeye hak kazandı.

LYS, LYS-1 (Matematik), LYS-2 (Fen Bilimleri), LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya), LYS-4 (Sosyal Bilimler), LYS-5 (Yabancı Dil) olmak üzere 5 oturumda, 10-11 Haziran ile 17-18 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

YGS'de olduğu gibi adaylar, saat 10.00'da başlayan sınavlarda saat 09.45'ten sonra; saat 14.30'da başlayan sınavlarda saat 14.15'ten sonra sınav binalarına alınmayacaklar.

En az 2 oturuma girilecek Adayların puanlarının hesaplanabilmesi için tercih edecekleri programın puan türünü dikkate alarak en az iki sınava girmesi gerekiyor.

Örneğin gözde programlardan tıp fakültesi MF-3 puan türüyle öğrenci alıyor. Bunun için adayların LYS-1 ve LYS-2'ye girmeleri gerekiyor.

Yine gözde programlardan hukuk, TM-3 puan türüyle öğrenci alıyor. TM-3 puanının hesaplanması için de aday, LYS-1 ve LYS-3'e girmek zorunda. Adaylar, hangi puan türünde hangi LYS'lere katılmaları gerektiğini ÖSYS Kılavuzu'ndan inceleyebilirler. Kılavuzdaki Tablo 4'te programların puan türleri yer alıyor,

Tablo 1E'de de bu programların puan türlerinin hesaplanmasında hangi testlerin kullanılacağı gösteriliyor. Üniversite adaylarının istedikleri programlara göre puan türlerinin hesaplanması için kılavuzu iyi incelemeleri gerekiyor.

Adayların son dakika başka programları tercih etme ihtimalini de göz önünde tutarak, farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için LYS'lerin tamamına girmelerinde yarar var.

Ayrıca üniversiteye giriş sınavları öncesinde değişiklikler de olabiliyor. Adayların bu değişikliklerden haberdar olması için ÖSYM'nin sitesini günlük takip etmesi gerekiyor.

Tüm sınavlar 200 TL LYS, beş oturumda gerçekleşecek. Her oturum için adaylar 40 TL ödeyecekler. Adayların iki sınava girmeleri şart ancak LYS'lerin tümüne katılmak isterlerse toplam 200 TL sınav ücreti ödeyecekler.

LYS'ye hazırlanan adayların önünde 2,5 aylık bir süre var. Bu süreyi planlı çalışarak ve deneme testi çözerek değerlendiren adayların hedefledikleri üniversiteye ve programa yerleşme şansı yüksek.

Ek puan geri geldi Önceki yıllarda meslek liselerinin kendi alanlarının devamı niteliğindeki önlisans programlarına sınavsız geçiş hakkı vardı. Ancak uygulama bu yıl kaldırıldı.

Artık sınavsız geçiş hakkı olmayan meslek lisesi mezunları, alanlarının devamı niteliğindeki yükseköğretim programlarına kendilerine verilecek ek puanla yerleşebilecekler.

Adayların programlara yerleştirilirken OBP'nin 0,06 katsayısıyla çarpımından elde edilecek ek puanları yerleştirme puanlarına eklenecek. Bu ek puanlardan yararlanmak için adayların ilgili puan türünde ön lisans için 150, lisans için 180 barajını geçmeleri şart.

Meslek lisesi mezunlarının kendi alanlarının devamı niteliğindeki önlisans programlarının hangi puan türüyle öğrenci aldığını bilmesi gerekiyor. Öyle ki YGS'de alanı dışında farklı bir puan türünde 150 barajını aşan birçok aday, ek puan alarak alanının devamı niteliğindeki önlisans programlarına yerleşeceğini zannediyor.

Örneğin muhasebe mezunları, YGS-6 ile öğrenci kabul eden muhasebe bölümüne yerleşirken ek puan alıyorlar. Ancak eğer aday sadece YGS-1 veya YGS-4 puan türünde 150 barajını geçtiyse YGS-6 ile öğrenci alan muhasebe bölümünü tercih edemeyecek. O nedenle ÖSYS Kılavuzu'nda yer alan Tablo 3C'nin de iyi incelenmesi gerekiyor.

İlçe merkezlerinde LYS'ler yapılacak Önceki yıllarda üniversiteye giriş sınavlarının birinci basamağı YGS ilçe merkezlerinde yapılırken LYS'ler sadece il merkezlerinde yapılıyordu.

Bu durum ilçe merkezlerinde ikamet eden adayları ve aileleri olumsuz etkiliyordu. Öyle ki il merkezinde gerçekleştirilen LYS'ye girebilmek için adaylar, 4-5 saatlik bir yolculuk yapmak zorunda kalıyorlardı. Ancak ÖSYM bu yıl, ilçe merkezlerinde de LYS yapacak. ÖSYS Kılavuzu'nda "LYS'ler il merkezlerinde ve LYS'lere girme hakkı kazanan aday sayısına bağlı olarak ÖSYM tarafından belirlenecek ilçelerde yapılabilecektir" ifadesine yer verildi.

Adaylar kılavuzda yer alan Liste 1'deki il ve ilçe merkezlerinde LYS'lere girebilecekler. Sınavda ilk kez açık uçlu sorular yer alacak ÖSYM'nin yayınladığı 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu'nda çok sayıda değişiklik var.

Bu değişiklikler şöyle: LYS-1'de artık Geometri diye bir test yok. Geometri soruları Matematik testinin içerisinde yer alacak. Soru sayısı değişmeyecek.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi 50 Matematik, 30 Geometri sorusu olacak. Adaylara tek bir kitapçık içinde 80 soru verilecek.

Örneğin MF-3 puan türünden Fizyoterapi ve Rehabilitasyon tercihi yapacak öğrenci için Geometri testinin etkisi 2016'da yüzde 5, bir sorunun değeri de yaklaşık 0.66'ydı.

Bu öğrenci için Matematik testinin etkisi yüzde 13 ve tek Matematik sorusunun değeri de yaklaşık 1.04 puandı. 50 Matematik sorusu 52, 30 Geometri sorusu 20 puan getiriyordu. Bu yüzden de özellikle ilk 25 bin ile 40 bin arasında başarı sırası hedefi olan öğrenciler Geometri testini önemsemiyordu.

Şimdi Matematik sorularının içinde ağırlıkları arttı. Bir Geometri sorusunun değeri Matematik'le eşitlendi ve yaklaşık 0,9 oldu. Aynı şekilde MF-3 puan türünde bir Matematik sorusunun değeri de 0,9 oldu. Geometri de Matematik kadar önemli hale geldi. Aynı durum TM puan türleri için de geçerli.

Bu yıl Geometri'ye ayrı önem verenler avantaj sağlayacaklar. LYS'lerdeki testlerde kısa cevaplı sorular yer alacak. Matematik ve Yabancı Dil testlerinde 3, Türk Dili ve Edebiyatı testinde 2 ve diğer testlerde 1'er kısa cevaplı soru olacak. Adaylar bu soruların yanıtlarını cevap kağıdına yazıp sonra da kodlayacaklar.

Kısa cevaplı sorularda yanlış sorular doğruları götürmeyecek. Öğretmenlik programlarının tamamı ve ilahiyat programı LYS ile öğrenci alacak.

Hedefini sadece okul öncesi öğretmenliği olarak belirlemiş bir aday YGS-5 için çalışmalarını sürdürürken puan türü değişikliği ile birlikte TS-1'e yani LYS'ye ocak ayından itibaren hazırlanmak zorunda kaldı. Öğretmenlik programlarında rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü dahil başarı sırası barajı 240 bin olarak belirlendi. Açıköğretim önlisans ve lisans programlarına da puan türü konulmuş olup puan türü programın örgün programdaki puan türü ile aynı oldu.

Açıköğretim Fakültesi'nden İşletme bölümünü tercih etmek isteyen bir adayın eskiden sadece YGS'ye girmesi yeterliydi. 2017'den itibaren ise bu aday YGS'den 180 puan barajını geçecek ayrıca LYS'ye de girecek ve İşletme programının aldığı TM-1 puan türünde tercih yapacak.

 

LYS Başvurusu LYS Başvurusu ne zaman bitiuor LYS Başvurusu ödeme nasıl yapılır LYS Başvurusu nasıl yapılır
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500