İNTERNET VE EĞİTİM
Birmuallim

İNTERNET VE EĞİTİM

Bu içerik 903 kez okundu.

Teknolojinin insanlığa sunduğu en değerli hediyelerden biridir internet. Her yönüyle dünyamızı sarmış ve uzak beyinleri yakın etmiştir.

En genel tanımı ile internet ; Dünya çapında bilgisayarların birbiri ile bağlandığı ağ olarak tanımlanabilir.

İnternetin kısaca geçmişine bakacak olursak 1970 yılında başlangıçta 15 bilgisayarın birbiri ile bağlı olduğu bir ağdan ibaretti. 70’li yıllar internet fikrinin hızla geliştiği yıllar olmuştur.

Dünya “World Wide Web” sözcüklerinin kısaltılmışı olan ” WWW” ile 1991 de tanışmıştır. Ülkemiz 12 Nisan 1993 ‘te İnternete bağlanmıştır.

Internet‘e çeşitli şekillerde, başlangıcından 1994 yılı sonuna kadar 110 ülke, 10,000 bilgisayar ağı, 3,000,000 dan fazla bilgisayar ve 25 milyonu aşkın kullanıcı bağlanmıştır. Bu sayı, Web Sayfası kavramının kullanıma girdiği 1995 yılı içinde büyük bir patlama göstermiş ve 60 milyon’a ulaşmıştır. Görüldüğü üzere Internet büyük bir hızla dünyanın her köşesine din, dil, ırk ve ülke ayrımı yapmadan erişmektedir. Şu an yeni yüzyılın en büyük iletişim ve reklam araçlarının başında gelmektedir.

Geçmişi yakın tarihlere dayanmasına rağmen baş döndürücü hızla ilerlemekte olan internet hayatın vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır. Artık çoğu kişinin telefon numarası ev adresinin yanında birde e-posta adresi yada web site adresi bulunmaktadır. Web sitesi kurumların hatta kişilerin adresinin bir parçası olmuştur.

İnternet kişilerin özellikle öğrencilerin öğrenme alışkanlıklarını ve deneyimlerini zenginleştirmek için kullanabilecekleri mükemmel bir araçtır. Bu aracın kullanılmasında ilk hedef kişileri internetle tanıştırıp onların dünya çapında oluşturulmuş bu ağın bir parçası olma tutumlarını kazanmalarına yardımcı olmaktır.

Daha ileri seviyelerde ise, bu ağ içerisinde, öğrencilerin proje tabanlı çalışma ortamlarından etkin bir şekilde faydalanmalarını sağlamaktır. Bu projelerin seçimi ve sınıf içerisinde uygulanmasında ise Internet'in öğrenme sürecinde bir araç olarak düşünüldüğü devamlı göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Internet iletişim için önemli bir araçtır. Yabancı dil olarak, bir öğrencinin İngilizce öğrendiğini düşünelim. Internet üzerinden, o dilde yazılmış dergileri okuyabilir, İngilizce yazışmak için kendisine arkadaş bulabilir; ve İngiliz tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinip kendi kültür ve değerlerini paylaşma ortamı bulabilir. Tüm bu konularda, öğrenci öğrenme ortamı içerisinde gerçek yaşamdan kesitler de kullanarak tam öğrenme süreci içerisinde eğitim alma fırsatını yakalar.

Eğitimin etkisi bazı alanlarda oldukça belirgindir. Özellikle Internet üzerinde oldukça geniş bilgiye ulaşan öğrenciler, fiziksel olarak okul içerisinde ve okul dışında ulaşamayacakları kaynaklara erişim imkânı bulacaklardır. Etkin ve kendi kendine öğrenmeye hazır öğrenciler, bazı durumlarda kendi öğretmenlerinden daha fazla bilen durumuna geçebileceklerdir. Bu durumda, öğretmenlerin kendilerini bu durumlara karşı hazırlamaları gerekmektedir. Ayrıca, kendi özgüvenlerini kaybetmeden, öğrencileri devamlı öğrenmeye teşvik edici bir tutum içerisinde bulunmalıdırlar. Bu durumda, öğretim kavramı bir takım bilgilerin aktarımı olmaktan çok, öğrenmeyi öğretme olarak yeniden tanımlanacaktır.

Öğrenciler araştırdıkça, bazı sorulara birden fazla doğru cevabın bulunduğunu keşfedeceklerdir. Internet, bu durumda kendilerine bir çok görüş açısı sunacağından, öğrenciler farklı yorumlarla 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500