2019 YKS sınav yerleri belli oldu! YKS sınav belgesi sorgulama

2019 YKS sınav yerleri belli oldu! YKS sınav belgesi sorgulama

2019 YKS sınav yerleri belli oldu! YKS sınav belgesi sorgulama
Bu içerik 1125 kez okundu.

ÖSYM BAŞKANI AYGÜN DUYURDU

Prof.Dr.Halis AYGÜN
@halis_aygun
 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Sınava Giriş Belgelerini bugün itibariyle öğrencilerimizin erişimine açtık.15-16 Haziran tarihlerinde YKS’ye girecek adaylarımız sınava girecekleri binaları http://ais.osym.gov.tr  adresinden öğrenebilirler. Adaylarımıza şimdiden başarılar dilerim.


YKS SINAV GİRİŞ BELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ

2019 YKS SINAV TARİHLERİ VE SÜRESİ

TYT: 15 Haziran 2019 (Cumartesi)günü saat 10.15'te yapılacak ve sınav süresi 135 dakika

AYT: 16 Haziran 2019 (Pazar) günü saat 10.15'te yapılacak ve sınav süresi 180 dakika

YDT: 16 Haziran 2019 (Pazar) günü saat 15.45'te yapılacak ve sınav süresi 120 dakika 

2019 YKS KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

YKS SINAVINDA HANGİ TESTLER YER ALACAK?

TYT’de; Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır. TYT’de uygulanacak testler ve kapsamları, Tablo 1A’da gösterilmiştir.

AYT’de adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verilecektir. AYT’de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacaklardır. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevaplayabileceklerdir.

YDT, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Her dil için ayrı soru kitapçığı bulunacaktır.

Sınavda adaya, başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

YKS’de uygulanacak testler ve soru sayıları Tablo 1B’de gösterilmiştir. Adaylar sınavda, öğretim programları kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenen, okullara bildirilen ve kamuoyuna duyurulan “(ÖSYM Tarafından 2019 Yılında Gerçekleştirilecek TYT ve AYT Sınavlarına Esas) Ortak Derslere Ait Kazanım ve Açıklamalar”daki konu, kazanım ve açıklamalardan sorumlu olacaklardır.

SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen adayların, TYT’ye ek olarak 2019-AYT ve/veya 2019-YDT’ye de girmeleri ve tercih edecekleri yükseköğretim programları için gerekli olan testleri cevaplamaları zorunludur. Yükseköğretim programlarının puan türleri, Tablo 4’te verilmiştir. Bu programların puan türlerinin hesaplanmasında hangi testlerin kullanılacağı Tablo 1E’de gösterilmiştir. Adaylar, Tablo 1E’yi inceleyerek hangi testleri cevaplamaları gerektiğini belirleyebileceklerdir.

yks yks sınav yerleri yks sınav giriş belgesi yks giriş yerleri sorgulama yks giriş belgesi ösym yks sınav yerleri nasıl öğrenilir