2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Yayımlandı

2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Yayımlandı

2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu Yayımlandı
Bu içerik 1001 kez okundu.

2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunun Yayımlanması
2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, 20 Haziran-1 Temmuz 2019 tarihleri arasında ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır. Kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlanmaktadır. Bu nedenle adayların, tercihlerini belirlemeden önce tercih süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

2019-YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS) YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN 

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2019 başvuru sürecinin ne zaman başlayacağı ÖSYM sınav takvimi içerisinde yer alıyor. TYT, AYT ve YDT olmak üzere 3 farklı oturumda gerçekleştirilecek sınavın ardından öğrencilerin alacağı puanlara puanlamalara göre tercih süreci başlayacak.

2019-2020 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına alınacak öğrencilerin seçimi ve tercihlerine göre yerleştirilebilmeleri amacıyla, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) gerçekleşti. YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere 3 farklı oturumda gerçekleştirilecek. 1.oturum olan TYT sınavına herkes girmek zorundadır. Bu oturumdan yeterli puan alanlar 2. ve 3. oturumlara girmeye hak kazanıyor. Yeni düzenleme ile birlikte tüm 2 yıllık önlisans bölümleri TYT, 4 yıllık lisans bölümleri ise AYT, 4 yıllık dil bölümleri de YDT sınavı ile alım yapacak. Sınava girenler tercih edecekleri üniversite bölümlerine göre hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacaklar. İşte YKS ile yerleştirme yapılan tüm üniversitelerin kontenjan listeleri…

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ HANGİ TARİHTE BAŞLAYACAK?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi konuyla ilgili net bir tarih açıklamasında bulunmasa da geçtiğimiz yıl 7 Ağustos’ta başlayıp 14 Ağustos’ta sona eren tercih sürecine benzer bir tarihin uygulanması bekleniyor.

YKS BARAJ PUANI

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilirler. TYT’ de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilirler.

GÜNCEL ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI ÖSYM Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS TYT AYT YDT YKS KONTENJAN LİSTESİ