2018 TYT Soruları Nasıl Olacak? İşte Örnek TYT Soruları!

ÖSYM 2018 TYT için örnek soruları yayınlayacağını ve TYT sorularının önceki yıllarda yapılan YGS sorularından farklı olacağını açıkladı.

2018 TYT Soruları Nasıl Olacak? İşte Örnek TYT Soruları!
Bu içerik 5919 kez okundu.

ÖSYM 2018 TYT sorularının YGS sorularından farklı olacağını ve örnek soruları yayınlayacağını açıkladı.

ÖSYM 2018 TYT için örnek soruları yayınlayacağını ve TYT sorularının önceki yıllarda yapılan YGS sorularından farklı olacağını açıkladı.

Bu açıklamadan yola çıkarak örnek 2018 TYT sorularını ÖSYM'den önce yayınlıyoruz!

ÖSYM YKS ve TYT ile ilgili yayınladığı sorular-cevaplara iki tane daha ilave etti:

1) TYT’de Türkçe ve Temel Matematik Testlerinde çıkacak sorular, YGS’de çıkan Türkçe ve Matematik sorularının benzeri mi olacaktır?

Hayır. TYT, yıllardır eleştirilen ezbere dayalı sınav sisteminden muhakemeye ve bilgiyi kullanmaya dayalı sınav sistemine geçiştir.

TYT, Türkçe ve Matematik derslerinde sadece adayların bilgilerini değil sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen yeterlilikleri, yani bilgi ile ilişkili beceri ve yetkinlikleri de kapsar.

Dil ve Matematik, bütün bilim alanlarının ortak ifade aracıdır. Bundan dolayı bu iki dili kullanarak TYT’de adayların sözel ve sayısal yeterliliklerini ölçmek istiyoruz.

Türkçe Testinde; sözel alanlardaki yeterlilikler esaslı, diğer sosyal bilimler dersleriyle de ilişkili olarak Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecektir.

Temel Matematik Testinde; sayısal alanlardaki yeterlilikler esaslı, diğer fen bilimleri dersleriyle de ilişkili olarak temel matematik ve bilim kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecektir.

Özetle, bilgiyi ezberlemeye dayalı bir çerçeveden uzaklaşıp ölçmede muhakeme, anlama ve çıkarımda bulunma evresine geçmek istiyoruz.

2) TYT’ye yönelik örnek sorular yayınlanacak mıdır?

Evet. ÖSYM tarafından en yakın zamanda TYT örnek soru ve cevapları yayınlanacaktır.

Değerli Öğrenciler!

ÖSYM'nin ilk soruya verdiği uzun cevaptan TYT Matematik sorularının hangi tarz olacağı üç aşağı beş yukarı anlaşılıyor.

ÖSYM'nin verdiği cevaba göre TYT sorularının ALES tarzı olacağını söyleyebiliriz.

Çünkü yukarıda "muhakemeye ve bilgiyi kullanmaya dayalı sınav sistemi" ne vurgu yapılmış.Ayrıca öğrencilerin "sözel ve sayısal alanlarda"  olması gereken yeterlilikleri kapsar denmiş. ALES'de de yapılan bu zaten.

Bildiğiniz gibi ALES iki bölümden oluşuyor:Sözel ve Sayısal. ALES soru kitapçığını ilk maddesi:"Bu soru kitapçığı, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın Sayısal Bölüm’üne ait Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri ile Sözel Bölüm’üne ait Sözel-1 ve Sözel-2 Testlerini içermektedir."

TYT'de de benzer şekilde,Matematik ve Türkçe testi yer alacak.

Her iki bölümdeki sorular incelenirse ÖSYM'nin yukarıda vurguladığı gibi olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Örnek: (2013 ALES sorularından üç adetini paylaşıyoruz) - YÖK Örnek soruları yayınlar yayınlamaz burada onlara yer vereceğiz.

YORUM:TYT sınavında özellikle temel matematik testinde temel matematik bilgisi ölçülecek olup bunun yanında hızlı sayısal muhakeme yapıp sonuca hızlı ulaşabilen öğrenciler karlı çıkacak.Türkçe testinde de bol bol kitap okuyarak hızlı okuyabilen ve okuduğunu anlayabilen öğrencilerin işine yarayacak. 

Örneklerde de görüldüğü gibi soruların bazıları lisede işlenen matematik konularından ziyade öğrencinin matematik yeteneğini ölçmektedir.Bu nedenle matematik yeteneği olup yeteri kadar matematik dersi görmeyen bir öğrenci de bu soruları çözebilir.

Ve dikkat edilirse matematik sorularında okuduğunu hızlı yorumlamak çok önemli olacak.

Örnek sorular yayınlandığında şu net olarak ortaya çıkacak:Mevcut YGS matematik kitapları pek kullanışlı olmayacak.İşe yarayacaklar ama yeterli olmayacaklar.Zaten yazarların TYT için ayrıca test kitabı hazırlamaları gerekecek.Kitabın başlığını değiştirmek asla yeterli olmayacak.

Öğrencilere YGS matematik soru bankası çözmeleri yerine geçmiş yıllarda sorulmuş ALES sorularını çözmelerini öneriyoruz.

Kısaca matematikte formül ezberleme derdine elveda!... Olması gereken de buydu zaten!..Bu anlamda YÖK'ü tebrik ediyoruz!


YKS-TYT İLE İLGİLİ EN ÇOK SORULAN SORU VE CEVAPLARIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

 

Ogretmenler.Com

ÖSYM 2018 TYT soruları örnek 2018 TYT sorular TYT ile ilgili yayınladığı sorular-cevaplar TYT örnek soru ve cevapları