YGS TAMAM, SIRA LYS'DE

Sayılı günler hızla geçti ve 12 Mart Pazar günü ÖSYS sürecinin ilk etabı YGShaftasonu gerçekleştirildi

YGS TAMAM, SIRA LYS'DE
Bu içerik 1228 kez okundu.

Sayılı günler hızla geçti ve 12 Mart Pazar günü ÖSYS sürecinin ilk etabı YGShaftasonu gerçekleştirildi. 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu YGS'nin sonuçları 28 Mart'ta açıklanacak. Süreç 4-17 Nisan 2017 tarihleri arasında LYS başvuruları ve Haziran ayında yapılacak LYS oturumlarıyla sonlanacak.

2017 YGS'ye ilişkin değerlendirmelerde bulunan İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Murat Acet, "Önlisans programlarını tercih edebilmek için 150 barajını aşmak gerekecek ve bunun için 20 net yapmak yeterli. 32 net ve üzeri yapanlar ise 180 baraj puanını aşabilecek, ikinci basamak sınavı olan Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) girmeye ve lisans programları için tercih yapmaya hak kazanacaklar" dedi.

Yayınlanan sorular ve öğrenci deneyimlerinden yola çıkıldığında 2017 YGS'nin genel olarak yeni müfredata uygun bir şekilde gerçekleştiğini söyleyen Acet, "Ancak Geometri ve problem sorularının çokluğu ve uzunluğu sınavın belirleyici testinin Matematik olduğunu ortaya koymaktadır. Zorluk düzeyi yüksek olan matematik soruları hem ortalamaları hem de başarı sıralarını etkileyebilir. Ayrıca birçok adayın matematik testinde zaman kaybı yaşamaları öteki testlerdeki başarılarını da etkileyecekmiş gibi görünmektedir. Diğer testlerin soru yapılarında, müfredata uygunluklarına ise büyük sürprizler yaşanmadığını; orta düzeyde soruların ağırlıkta olduğunu söyleyebiliriz" diye konuştu. 

HABERTÜRK

LYS LYS 2017 2017 LYS YGS sonuçları ne zaman açıklanacak