Yılın İlk Günü Neden Tatil?
Birmuallim

Yılın İlk Günü Neden Tatil?

Bu içerik 4025 kez okundu.

Tatil ve dinlenmeye alışık bir toplum olarak hoşumuza giden tatillerden biride yılın ilk günü olan yılbaşı tatilidir.

Küçük bir araştırmayla bizdeki yılbaşı eğlencesi ve yılbaşı tatili hakkında bazı bilgilere eriştim.

Türkiye'de Yılbaşı kutlamaları 1930 yılından sonra başladı.Miladi Takvim, 1925 Aralık ayının 26'ıncı günü yayınlanan kanunla, resmen kabul edilmişti.

O güne kadar kullanılmakta olan Rumi Takvim'in 1341 yılı Aralık ayının 31'inci gününü takip eden gün, yılbaşından ilk kez söz edilir.

1926 yılında Tayyare Piyangosu'nun yılbaşı çekilişi düzenlemesinden sonra 1929'da devletin üst kademesinin verdiği yılbaşı balosuyla, yılbaşının resmi olarak kutlanmaya başladı.

Aynı kanun gereğince, eski Hicri Takvim, gayri resmi olarak ve sadece dini kutlama günleri için kullanılacaktı.

İşte böylece kabul ettiğimiz yeni takvim ile beraber, yılbaşı da ilk kez 1926 yılına girerken evlerde kutlandı.

1935 yılında çıkarılan bayram ve tatilleri düzenleyen 2739 sayılı kanunla resmi tatil olan yılbaşı, o güne kadar ertesi günü 'resmi tatil' olmadığı için, yalnızca halk arasında gece eğlenceleri olarak sürdürülür ve ertesi gün herkes normal günlerde olduğu gibi, işinin başına giderdi.

Yılbaşının ilk günü resmi daireler, çarşı pazar ve dükkânlar da açık bulunurdu.

Cumhuriyet'in ilk yıllarında yılbaşı yadırgansa da zamanla buna da alışıldı.

1935'te yılbaşı, resmi tatil günü olarak kabul edilince, yılbaşı geceleri daha rahat bir şekilde, tatil ile birlikte  kutlanmaya başlandı.

Türkiye'de yılbaşı balosu düzenleme ve sabahlara kadar oturup eğlenme şeklindeki yılbaşı kutlamaları 1930'dan sonra başladı.

Modern yılbaşı kutlamalarının zaman ve biçim olarak şehirlere girip bütün toplumsal katmanlarda yaygınlaşması Fransa ve Amerika kaynaklıdır.

Türkiye'de ise Müslümanlar arasında batılılaşmanın etkisinde başlamış ancak batı gibi dini anlamlar yüklenmeden kutlanılmaya çalışılmaktadır. 

Günümüzde ise yılın ilk günü olmasından ziyade sabahlara kadar eğlenen insanların, sabahleyin işe gidemeyeceği düşünülerek icat edilen bu tatil; sabaha kadar eğlenemeyenlerin de işine gelmektedir.

Yılbaşı gecesi sabah işine gidemeyecek kadar eğlenen bir azınlık elbette vardır.

Geceyi sabahlayarak geçirmeyen çoğunluğa ne demeli?

Onların da işine geliyor olmalı ki o günün tatil olmasını kimse sorgulamıyor.

Yılın ilk günü neden tatil?