Pasaport İçin Gerekli Evraklar 2019

Her T.C vatandaşının ülke sınırları dışında yasal yollarla seyahat edebilmesi için şahsına ait olarak devlet tarafından düzenlenmiş pasaport belgesine ihtiyacı vardır.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar 2019
Bu içerik 2260 kez okundu.

Her T.C vatandaşının ülke sınırları dışında yasal yollarla seyahat edebilmesi için şahsına ait olarak devlet tarafından düzenlenmiş pasaport belgesine ihtiyacı vardır. Nitekim pasaport olmadan yurt dışına sefer düzenleyecek olan hiçbir ulaşım aracına binmek mümkün değildir. Bu nedenle yurt dışı seyahati yapmak isteyen T.C vatandaşları mutlaka kendi adlarına ait pasaport çıkarmak zorundalar. İçinde bulunduğumuz 2019 yılı itibarıyla tüm pasaportlar, pasaport çıkarma ve pasaport için gerekli evraklar hakkında bilmeniz gereken her şeyi yazımızda bulabilirsiniz. 

Pasaport İçin Gerekli Evraklar 2019

Pasaport çıkarmak için istenen evraklar 2019 yılında da İl Nüfus Müdürlükleri tarafından belirlenen prosedürler neticesinde belirleniyor. Buna göre; pasaport sahibi olmak isteyen vatandaşlardan umumi yani umuma mahsus pasaport için birtakım gerekli belgeler istenmektedir. Bordo pasaport olarak da adlandırılan bu şahsi pasaport, yaşadığınız ilin nüfus müdürlükleri tarafından verilmektedir. Bu sebeple, yazımızın devamında bulacağınız 2019 yılında pasaport için gerekli evrakları tamamladıktan sonra mutlaka bulunduğunuz ildeki nüfus müdürlüğünden randevu almayı unutmayın.
İl Nüfus Müdürlüklerine yapılan başvurularda, umumi (umuma mahsus) Bordo Pasaport çıkarmak için vatandaştan istenen belgeler şunlardır:

-Nüfus cüzdanının aslı (Nüfus cüzdanında 15 yaşından büyük olan her birey için fotoğraf olması şartı aranmaktadır. 15 yaşından küçük çocuklar için nüfus cüzdanı üzerinde fotoğraf olmasa da olur.)
-2 adet biyometrik fotoğraf talep edilmektedir. Vesikalık fotoğraflar geçerli olmadığından mutlaka biyometrik fotoğrafa sahip olmanız gerekmektedir.
-Pasaport başvurusunda bulunan şahıs 18 yaşını henüz doldurmamışsa anne ve babasının izni anlamına gelen muvafakatname almış olması gerekmektedir.
-Başvuruda bulunan kişilerin eski pasaportları da talep edilmektedir. İlk defa başvuranların doğal olarak bu zorunluluğu yoktur fakat önceden her ne sebeple pasaport çıkaran biri mutlaka önceki pasaportunu başvuru sırasında yanında bulundurmalıdır.
-Pasaport başvurusundan önce yapılan ödemelerin dekontları talep edilmektedir. Bunlar; pasaport cüzdanı, harç parası ve posta bedeli gibi pasaport çıkarmak isteyen kişinin yapması gereken ödemelerin yapıldığını belgeleyen dekontlardır.
-Öğrenci olarak yurt dışına öğrenim için giden vatandaşların, yurt dışında resmi olarak öğrenim göreceklerine dair belgenin başvuru esnasında bulundurulması gerekmektedir. Nitekim bu belge harçsız pasaport da denilen öğrenci pasaportu alınması için en gerekli evraklardan biridir.
-Pasaport işlemleriyle ilgili olan temsilciliklerin form dilekçesi

Görüldüğü üzere umumi yani bordo pasaport için gerekli belgeler bunlardan ibarettir. Bordo pasaport çıkarmak isteyen vatandaşlarımız yaşadıkları bölgenin il nüfus müdürlüğüne başvurmadan önce söz konusu belgeleri hazır hale getirmeleri, pasaport işlemlerini hızlandıracaktır.

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Belgeler 2019
Yeşil pasaport çıkartmak için istenen belgeler 2019 yılı itibarıyla il nüfus müdürlükleri tarafından vatandaşlara açıkça belirtilmiştir. Süre bağlamında en fazla 5 yıllık verilen yeşil pasaportlar için gerekli evraklar, umumi pasaport için istenen evraklarla birtakım benzerliklere sahiptir. Aynı zamanda bordo pasaporttan da farklı olarak yalnızca 2 belgenin olması dikkat çekmektedir. Bunlardan ilki İçişleri Bakanlığı’na yazılmış olan yeşil pasaport talep dilekçesi, diğeri ise pasaport harcı ödeme zorunluluğu olmadığı için dekont olmadan başvuru yapabilme olanağıdır.
Hususi pasaport olarak da adlandırılan ama yaygın kullanım adıyla yeşil pasaport denilen pasaport türü, kadro derecesi 1,2 veya 3 olan devlet memurlarına ve emekli bürokratlara verilmektedir. Bununla birlikte birçok avantajı olan yeşil pasaportu çıkarmak için il nüfus müdürlükleri tarafından vatandaşlardan talep edilen bazı belgeler vardır. Bunlar:
En önemli evrak, İçişleri Bakanlığı’na yazılmış hususi pasaport talep yazısıdır. Yeşil pasaport çıkarmak isteyen memur vatandaş, öncelikli olarak yeşil pasaport talep formunu doldurarak İçişleri Bakanlığı tarafından onay belgesi almak zorundadır. Söz konusu yeşil pasaport talep formu ve talep yazısı ile ilgili bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.
Nüfus cüzdan aslı
Önceden pasaporta sahip iseniz pasaport belgesinin aslı.
2 adet biyometrik fotoğraf, standart vesikalık fotoğraf geçerli değildir.
18 yaşından küçük ve reşit olmayan vatandaşların ya da engelli vatandaşların kanunen temsilcisi konumunda olan kişilerden aldıkları muvafakatname
Defter bedelinin ödendiğine dair hesap belgesi
Görüldüğü üzere hususi pasaport yani yeşil pasaport çıkarmak için istenen belgeler umumi pasaportla benzerlik göstermektedir.

Öğrenci Pasaportu 2019
Öğrenci pasaportu almak 2019 yılında birtakım koşullar altında mümkün olmaktadır. Bildiğiniz üzere 25 yaşından küçük olan ve eğitim hayatına devam eden öğrenciler için ayrı bir pasaport türü mevcuttur. Aslında her ne kadar farklı avantajlara ve özelliklere sahip olsa da öğrenci pasaportu ile umumi yani bordo pasaport aynı tür pasaporttur. İşin gerçeği, öğrenciler de umumi pasaportu kullanırlar yalnız harç ödemeden yalnızca pasaport defter bedeli ödeyerek bu pasaporta sahip olabilirler.
Geçtiğimiz 2016 yılına kadar yalnızca uluslararası akademik faaliyetler olan sempozyumlar, fuarlar, toplantılar ve eğitim gezileri gibi etkinlikler için verilen öğrenci pasaportu artık 25 yaşındaki tüm öğrenciler için kişisel amaçlar için de kullanılabilir. Öğrenci pasaportu için gerekli belgeleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.
Öğrenci Pasaport İçin Gerekli Belgeler
Öğrenci pasaportu çıkarmak için gerekli belgeler, umumi pasaport yani bordo pasaport için talep edilen evraklarla benzer özellikler göstermektedir. Kısaca öğrenci pasaportu için belgeler şunlardır:
T.C nüfus cüzdanı aslı
2 adet biyometrik fotoğraf
Daha önceden pasaport çıkartılmışsa bu pasaportun aslı
Ödenmesi gereken tek bedel olan pasaport defter bedeli ödemesinin dekontu
Vatandaşın okuldan alabileceği resmi öğrenci belgesi

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?
Pasaport başvurusu yapmak için öncelikle sizden talep edilecek belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Her tür pasaport için farklı olan gerekli evrakları tamamladığınızda yaşadığınız ilde bulunan il nüfus müdürlüğünden randevu alarak başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz.
Dilediğiniz saatte ve günde pasaport başvurusunda bulunmak için nüfus müdürlüğünü resmi internet sitesinde bulunan pasaport randevu sistemini kullanabilirsiniz.

Pasaport Harçları
Pasaport harçları her yıl yapılan güncelleme ile farklılık göstermektedir. İçinde bulunduğumuz 2019 yılı itibarıyla pasaport harçlarına zam yapılmıştır. Geçen seneye nazaran %23.73 oranında zamlanan pasaportların ücretleri aşağıdaki gibidir:
1 yıllık pasaport bedeli 248,46 Türk Lirası
2 yıllık pasaport bedeli 405 TL
3 yıllık pasaport bedeli 575 TL
4 ile 10 yıl arasın pasaport bedeli 811 TL
Ayrıca istenen defter bedeli ise 133 TL’dir.

Pasaport Harçları Nereye Yatacak?
Pasaport harçlarının yatırılabileceği anlaşmalı bankalar vardır. Bu bankalardan isterseniz numara alarak gişe işlemlerinde isterseniz hiç beklemeden bankamatik aracılığı ile pasaport harcınızı yatırabilirsiniz. 

Pasaport Harç Ödeme
Pasaport harcını ödemek için anlaşmalı bankalar kullanılmaktadır. Ülkemizde yaklaşık 50 kadar bankadan pasaport harcını ödeyebilirsiniz. Bu bankalar arasında en bilinenleri;
Finansbank
Akbank 
ING bank
Garanti bankası
Vakıfbank
Halkbank
Şekerbank
Denizbank

Harçsız Pasaport 2019
Harçsız pasaport 2019 yılında sadece pasaport defter bedeli ödenerek sahip olunabilecek bir umumi yani bordo pasaport türüdür. Öğrenci pasaportu olarak da bilinen bu pasaport için 25 yaş altı ve öğrenci olma şartı bulunmaktadır.

Pasaport Yenileme 2019
Pasaport yenileme işlemleri 2019 yılında, önceki yıllara göre farklılık göstermektedir. Pasaport yenileme işlemini il nüfus müdürlüklerinden pasaport başvurusunda gerekli olan belgelerle birlikte yapabilirsiniz.

Pasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklar    
Pasaport yenilemek için istenen belgeler; pasaport çıkarmak için istenen belgelerin aynısınıdır. Yazımızın başlarında bahsettiğimiz bu belgelere ek olarak sadece süresi dolan pasaportunuzu da talep edilen belgeler arasına eklemeniz gerekmektedir.

Yeşil Pasaport Yenileme Ücreti
Yeşil pasaport yenileme ücreti geçtiğimiz yıla oranla %23.73 zam alarak 133.50 TL olmuştur. Bilindiği üzere yeşil pasaportta harç bedeli ödenmemektedir. Sadece defter ücreti olan söz konusu meblağı ödeyerek yeşil pasaportunuzu yeniletebilirsiniz.

Yeşil Pasaport Talep Formu
Yeşil pasaport için talep formu internet üzerinden ulaşılabilecek bir belgedir. Bu belge hala görevinize devam ettiğinizi ve kadro derecenizi gösteren, çalıştığınız kurum tarafından tanzim edilen ve onaylanan bir belgedir. Çalıştığınız kurumdaki üst kademeden söz konusu yeşil pasaport talep formunu arz edebilir ve pasaport için gerekli evraklar arasına ekleyebilirsiniz.

PASAPORT ÇEŞİTLERİ

Pasaport, kanunda belirlenen yetkili makamlarca verilen ve hamillerine bir ülkenin milli hudutlarından diğerine geçmeyi sağlayan belgedir. 4 Farklı tip pasaport bulunmaktadır.

Umuma mahsus pasaportlar
Hususi Pasaportlar
Diplomatik Pasaportlar
Hizmet Pasaportları

1. Umuma Mahsus Pasaportlar
Resmi dili umuma mahsus pasaport olan bu tip pasaportlar kısaca halkın kullandığı pasaportlardır. Renginden dolayı Bordo Pasaport da denilir. Milletvekili, öğretmen, memur vs.gibi kamu çalışanı değilseniz bu tip bir pasaport almak zorundasınız. Hizmet, hususi veya diplomatik pasaport başvurusu için 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nda belirtilen şartları taşımayan kişiler umuma mahsus pasaport başvurusunda bulunabilirler. Bordo pasaport 6 ay, 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl, 4 yıl …. 10 yıl olarak verilebiliyor. Ücretleri farklı.

Umumi pasaportlar toplam 60 sayfadır ve rengi bordodur.

2. Hususi Pasaportlar
Devlet görevlilerinin pasaportudur. Renginden dolayı Yeşil Pasaport da denilir. Üst düzey veya kıdemli devlet memurları, derecesine göre belediye başkanları ve ilgili diğer kişilerin alabildikleri pasaport. Alabilecek kişiler: Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, eski Bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolarda bulunan veya bu kadrolar karşılık gösterilmek veya T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilip emekli kesenekleri bu derecelerden kesilmek suretiyle sözleşmeli olarak çalıştırılan Devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine; diplomatik pasaport verilmesini gerektiren vazifelerden başka herhangi bir resmi vazife ile veya kendi hesaplarına yabancı ülkelere gittikleri zaman verilir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Kurulu üyeleri için, T.C. Emekli Sandığı ile ilgilendirilme ve emekli keseneklerinin bu derecelerden kesilmesi şartı aranmaz. Bunlardan emeklilik veya çekilme sebepleri ile vazifelerinden ayrılmış olanlara da bu tür pasaport verilir. İl ve ilçe belediye başkanlarına, görevleri süresince hususi pasaport verilir. Hususi pasaport alabilecek durumda bulunanların eşlerine de aynı tür pasaport verilir. Hususi pasaport almaya hakkı bulunduğu sırada vefat edenlerin dul eşlerine başkası ile evlenmemiş ise aynı türden pasaport verilmesi mümkündür. Hususi damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hususi damgalı pasaport verilir. Hak sahibi ebeveynin vefatı durumunda vefat eden ebeveynden dolayı emekli aylığı (yetim maaşı) bağlanan çocuklar iş sahibi olarak değerlendirilmeyip yukarıda belirtilen diğer şartları taşımaları halinde hususi pasaport verilebilecektir.. HUSUSİ PASAPORT İŞLEMLERİ YURTİÇİNDE SADECE İL EMNİYET MÜDÜRLÜKLERİNDEN YAPILMAKTADIR. En fazla 5 yıllık verilebilir. Yeşil Pasaport için harç bedeli ödemez, sadece pasaport defter bedeli ödenir.

Hususi pasaportlar 52 sayfadan oluşmaktadır ve rengi yeşildir.

3. Hizmet Pasaportları
Hizmet Pasaportları, Hükümetçe, Hususi İdarelerce veya Belediyelerce resmi vazifeyle dış memleketlere gönderildiklerinde veya dış memleketlerde vazifeye alınanlara, Türkiye Cumhuriyetinin üyesi bulunduğu uluslararası kuruluşlarda memur statüsünde çalışanlara, Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyetince görevlendirilenlere verilir. Hizmet damgalı pasaport alabilecek durumda bulunanların eşlerine, ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hak sahibi kişinin pasaportu ile aynı süre geçerli hizmet damgalı pasaport verilir.

Toplam 28 sayfadan oluşmakta ve rengi gridir.

4. Diplomatik Pasaportlar
Diplomatik pasaportlar, Dışişleri Bakanlığı ile yabancı memleketlerde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik ve Konsoloslukları tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyelerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi olmayan Bakanlara, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi, Sayıştay, Genel Kurmay birinci ve ikinci başkanlarına, Cumhuriyet Başsavcısına, orgenerallere, oramirallere, eski cumhurbaşkanlarına, yasama meclisleri eski başkanlarına, eski başbakanlar ve dışişleri eski bakanlarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterine, Başbakanlık ve bakanlık müsteşarları ile Diyanet İşleri Başkanına, Valilere, Büyükşehir Belediye Başkanlarına, Büyükelçilik unvanı almış olanlar ile, Dışişleri Bakanlığı meslek mensuplarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği üst düzey görevlilerinden resmi bir görevle gönderilenlere, Türkiye Cumhuriyeti dış temsilcilikleri nezdinde memur edilen müşavirlere, ataşelere ve muavinlerine, Hükümet adına milletlerarası resmi müzakereler yapılması, mukavelenameler akdi için veya milletlerarası toplantılarla kongre ve konferanslara katılmak üzere gönderilenlere ve yabancı devletler veya millletlerarası teşekküller nezdinde daimi veya geçici görev yapmak üzere gönderilenlere, siyasi kuryelere verilir. Diplomatik pasaport alabilecek durumda bulunan veya alan kimselerin sıfat veya vazifeleri devam ettiği müddetçe, eşlerine, ergin olmayan veya ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar, yine ergin olsalar dahi yanlarında yaşayıp evli bulunmayan ve iş sahibi olmayan, aynı zamanda bedensel, zihinsel veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen çocuklarına da hak sahibi kişinin pasaportu ile aynı süre geçerli diplomatik pasaport verilir. Diplomatik pasaportlar hiçbir harç veya resme tabi değildir.

Pasaport başvurusu yapmak için işlem adımları nedir? Pasaport almak için hazırlamanız gereken evraklar neler?

Geçici Pasaport veya Seyahat Belgesi
KonsoloklukNet çevrimiçi dış temsilcilikleri tarafından, e-pasaport projesi çerçevesinde seyahat belgesi yerine, yurt dışında yaşayan ve yurtdışında bulunan vatandaşlarımıza makinada okunabilir “Geçici Pasaport” düzenlemektedir. Geçici pasaportlar, geçerli bir pasaportun olmadığı ve seyahat belgesinin verildiği durumlar için (pasaport kaybı, pasaportun geçerlilik süresinin bitmesi, Türkiye’ye sınır dışı edilme) seyahat belgesi yerine ve dış temsilciliklerimiz tarafından yapılacak değerlendirmeye göre acil durumlarda (sağlık sorunu, bir yakının vefatı gibi) ve adına düzenlenen kişinin ülkemize veya mukim olduğu yere dönüşünü teminen tek seferlik ve seyahat güzergâhı da pasaportun üçüncü sayfasında belirtilmek suretiyle bir ay veya seyahat güzergahında bulunan ülkelerden en az birinin uzun süreli geçerli pasaport taşıma koşulu araması gibi zorunlu ve istisnai durumlarda en fazla bir yıl geçerli olmak üzere düzenlenmektedir. Seyahat Belgesi, KonsoloslukNet çevrimdışı olan, yani makinada okunabilir “geçici pasaport” düzenleyemeyen dış temsilciliklerimiz vatandaşlarımıza “Seyahat Belgesi” düzenlemektedir. “Seyahat Belgesi” ülkemize dönüşünü teminen, 1 ay süreli ve tek seferlik düzenlenmektedir.

Pasaport Harç Ödeme Pasaport Harçları Nereye Yatacak Pasaport Finansbank Akbank Garanti bankası Vakıfbank Şekerbank Pasaport Harç Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır Öğrenci Pasaportu Yeşil Pasaport İçin Gerekli Belgeler Pasapor