İdareci olmak isteyenlere 'Eğitim Yönetimi Sertifikası' şartı getirildi

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği Resmi Gazetede yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

İdareci olmak isteyenlere 'Eğitim Yönetimi Sertifikası' şartı getirildi
Bu içerik 2135 kez okundu.

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı resmi eğitim kurumlarında müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olmak isteyenlerden "Eğitim Yönetimi Sertifikası" istenecek.

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Yönetmelikte, bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumları yöneticiliklerini ikinci görev olarak yürüteceklerin görevlendirilmelerine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Buna göre müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının eğitim yönetimi alanında düzenlenecek program sonucunda alınan ve 8 yıl geçerli olan Eğitim Yönetimi Sertifikası'na sahip olması gerekecek.

Yazılı sınav sonuçları 3 yıl geçerli olacak
Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce eğitim yönetimi alanında hazırlanacak sertifika programı uzaktan veya yüz yüze eğitim kapsamında uygulanabilecek.

Yöneticiliğe ilk defa görevlendirmede, yazılı sınav puanının yüzde 50'si, değerlendirme sonucu alınan puanın yüzde 30'u ve sözlü sınav sonucu alınan puanın ise yüzde 20'si dikkate alınacak.

Yazılı sınavda 60 ve üzerinde puan alanlar değerlendirmeye alınmaya hak kazanacak.

Yazılı sınav puanı ile akademik ve mesleki gelişimi, kurum geliştirme deneyimi ve okul geliştirme deneyimine yönelik kriterler üzerinden yapılacak değerlendirmeye göre en yüksek puan alandan başlamak üzere eğitim kurumlarının boş bulunan yönetici sayısının üç katı aday sözlü sınava alınacak.

Yazılı sınav sonuçları, kesin sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 3 yıl geçerli olacak. Görevlendirmede kullanılan yazılı sınav puanı birden fazla kullanılamayacak.

Aynı unvanda 4 yılı dolduranlar aynı ya da farklı eğitim kurumları için başvurabilecek
Bulundukları eğitim kurumunda aynı unvanda 4 yıllık görev süresini dolduran yöneticiler aynı ya da farklı eğitim kurumlarına, bulundukları eğitim kurumunda aynı unvanda 8 yıllık görev süresini dolduran yöneticiler ise farklı eğitim kurumlarına aynı unvanla görevlendirme başvurusunda bulunabilecek.

Yöneticiliğe yeniden görevlendirilmeler ise İl Değerlendirme Komisyonu tarafından akademik ve mesleki gelişimi, kurum geliştirme deneyimi ve okul geliştirme deneyimine yönelik kriterlerle belirlenen puanlar dikkate alınarak yapılacak.

Müdür başyardımcılıklarının yeniden işlevsel konuma getirilmesi planlanıyor

Mevcut Okul Yöneticilerine Ne Olacak? 
Halen yönetici olanların yeniden başvuruda bulunmak istemeleri halinde 4 yıllık görevlendirme süreleri sona ermeden önce sertifika programına katılmaları ve başvuru tarihinin son günü itibarıyla Eğitim Yönetimi Sertifikası almaya hak kazanmış olmaları gerekiyor.

Sertifika programına katılmayanlar ile katılıp program sonunda yapılan değerlendirme sınavında başarılı olamayanların yöneticilikleri 4 yıllık görev sürelerinin ardından sona erecek.

Sertifika şartı, yönetmeliğe göre ilk defa düzenlenecek "Eğitim Yönetimi Sertifika Programı"nın kesin sonuçlarının ilan edildiği tarihe kadar aranmayacak.

AA

Eğitim yönetim sertifikası nedir?

eğitim yönetimi sertifikası
ekys 2021
yönetici atama yönetmeliği
meb yönetici atama yönetmeliği
yönetici atama yönetmeliği 2021
eğitim yönetimi sertifikası meb
meb yönetici atama yönetmeliği 2021
eğitim bir sen
ekys konu dağılımı
yonetici atama yonetmeligi
egitim yonetimi sertifikasi
meb ekys 2021
eğitim yönetimi sertifika programı
eğitim yönetimi sertifikası nasıl alınır
yeni yönetici atama yönetmeliği
meb yönetici atama yönetmeliği 2021 resmi gazete
2021 ekys kılavuzu
meb ekys
eğitim yönetimi sertifika programı meb
eğitim iş
meb eğitim yönetimi sertifikası

Eğitim Yönetimi Sertifikası eğitim yönetimi sertifikası nedir?Yönetici Seçme ve Görevlendirme Yönetmeliği Eğitim Yönetimi