Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden Asılsız Haber Açıklaması

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden asılsız haber açıklaması

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden Asılsız Haber Açıklaması
Bu içerik 2589 kez okundu.

Sosyal medyada ve bazı basın-yayın organlarında yılbaşından önce kimlik ve ehliyetlerini değiştirmeyenlere yüksek miktarda para cezası uygulanacağı söylentisi üzerine vatandaşlar, Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne akın etmişti.

Müdürlüklerde yoğunluk yaşanırken bazı yerlerde de uzun kuyruklar oluşmuştu.

Bu durum üzerine harekete geçen Nüfus ve Vatandaşlık İşleri (NVİ) Genel Müdürlüğü, yaptığı açıklama ile bu tür asılsız haberlere itibar edilmemesini istedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son zamanlarda bazı basın yayın organları ile sosyal medyada 2019 yılında T.C. Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü Belgesi değerli kâğıt ve harç bedellerinde yüksek artışlar olacağı, nüfus cüzdanlarının 2019 yılından itibaren geçerli olmayacağı, sürücü belgelerinin yenilenmesi için sağlık kurulu raporu isteneceği ve bu nedenle belgelerin değiştirilmesi gerektiği şeklinde asılsız haberler çıktığı anlaşılmıştır. T.C. Kimlik Kartı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedellerinin her yıl olduğu gibi 2019 yılı içerisinde de yeniden değerleme oranında artış yapılarak güncelleneceği, halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanlarının T.C. kimlik kartı alıncaya kadar geçerli olduğu, sürücü belgeleri için mevcut uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadan yenileme işlemlerine devam edileceği, vatandaşlarımızın asılsız haberlere itibar etmemeleri gerekmektedir.”

 

nvi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yeni nüfuz cüzdanı eski nüfuz cüzdanı geçerlilik tarihi