ARSIZ NESİL

Zorluk çekmeden hemen her şeye sahip olan, sahip olduklarıyla yetinmeyip her zaman daha fazlasını isteyen, hak etmediğini hakkıymış gibi gören bir nesil geliyor. “Bunlar nereden geldi?” deyip konudan habersiz davranmayalım. Onları leylekler getirmedi; biz

ARSIZ NESİL
Bu içerik 1747 kez okundu.

ARSIZ NESİL

Zorluk çekmeden hemen her şeye sahip olan, sahip olduklarıyla yetinmeyip her zaman daha fazlasını isteyen, hak etmediğini hakkıymış gibi gören bir nesil geliyor. “Bunlar nereden geldi?” deyip konudan habersiz davranmayalım. Onları leylekler getirmedi; biz yetiştirdik.

Kopya çekmeye göz yummak ve yakalananı affetmek büyük bir eğitim yanlışıdır. Bir hukuk fakültesi öğrencisinin, kendisini kopya çekerken yakalayan asistan hocasını öldürmesinin altında, kopya çekmeyi olağan bir eylem ve hatta bir hak olarak görme eğilimi vardır. Nitekim katil zanlısının “Geçmem için kopya çekmem gerekiyordu. Bu nedenle sınavdan geçmek için kopya hazırladım… ve çektim... ” şeklinde bir ifade vermesi böyle bir eğilimi teyit etmektedir.

Evet bu cani çocuk değildir; yaptığı işten tamamen kendisi sorumludur. Yargılanacak, hükmü verilecek ve cezasını çekecektir. Ancak daha sağlıklı bir topluma ulaşmak için insanların davranışlarının sebepleri araştırılmalı, toplumsal etkiler ve eğitimsel hatalar değerlendirilerek gereken tedbirler alınmalıdır. Bu sorumluluk anne, baba, öğretmen ve devlet yöneticilerine aittir.

İşinin gereğini yaptığı için genç yaşında hayata veda etmek zorunda kalan Ceren kardeşimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar dilerim.

Saygılarımla.
[Eğitimci Muhammet YILMAZ]

ARSIZ NESİL ceren damar kopya çeken öğrencisi tarafından öldürülen öğretmen