e-Devlet ile bugün git yarın gel devri yavaş yavaş sona eriyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, milyonlarca vatandaşın işlemlerini dijital ortamdan yapmasını sağlayan e-Devlet, turkiye.gov.tr sistemini 41 milyon kişinin kullandığını açıkladı.

e-Devlet ile bugün git yarın gel devri yavaş yavaş sona eriyor
Bu içerik 3769 kez okundu.

Bugün itibarıyla su, doğalgaz, elektrik, telekom abonelikleri ile ilgili işlemler, e-Devlet sistemi ile entegre edilerek vatandaşa erişim kolaylığı sağlandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Oktay "e-Devlet sistemi 41 milyonun üzerinde kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Bugünden itibaren tüm abonelik işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek." açıklamasında bulundu.

Ayrıca abonelikler e-devlet üzerinden sonlandırılabilecek. e-Devlet üzerinden abonelik işlemi yapamayan vatandaşlar ise şube ve abonelik bayilerine giderek işlemlerini yüz yüze yapmaya devam edecek.

ABONELİK İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?
Elektrik, su ve doğalgaz aboneliği için e-Devlet sistemine girmeniz yeterli olacak. Şu an için belirli illerde geçerli olan internet üzerinden abonelik sistemi zamanla tüm Türkiye'ye yayılacak gibi gözüküyor. Bulunduğunuz ilin yetkili firmasını e-Devlet üzerinden aratarak "Yeni abonelik" işlemleminin bulunup bulunmadığını kontrol edebilirsiniz. Örneğin İstanbul ili elektrik için "CK Boğaziçi Elektrik", su için "İSKİ" ve doğalgaz için "İGDAŞ" araması yaparak firma sayfasında yer alan yeni abonelik bölümünden başvuruda bulunabilirsiniz.
E-Devlet üzerinde entegre olmayan firmaların kendi resmi sitesi üzerinden üye olup yeni abonelik başvurusunda bulunabilirsiniz.
E-Devlet Giriş İçin Tıklayınız

 

ABONELİK İPTALİ DE ARTIK KOLAYLAŞIYOR

Proje ile vatandaşların abonelik işlemleri için şubelere gitmesinin önüne geçecek. Sistem, vatandaşların abonelik işlemlerini internet üzerinden iptal etmelerini mümkün kılacak. İşlemleri şubelerden yapmaya devam etmek isteyen vatandaşlar bu şekilde işlem yapmaya devam edebilecek.

Dijital Dönüşüm Ofisi de uygulamanın bugün itibarıyla başladığı internet sitesinden duyurulmuştu. Açıklama şöyle: "Yakında diğer abonelikleri de uygulamaya dahil ederek, milletimize yakışır şekilde dijitalleşmeyi ülkemizin her hanesine ulaştırmaya devam edeceğiz. Dijital Dönüşüm Ofisi olarak koordine ettiğimiz ve Ticaret Bakanlığımızın çıkarmış olduğu mesafeli satış mevzuatı ve diğer yönetmeliklerde yapılan düzenlemelerle vatandaşımız artık elektrik, doğal gaz, su ve Türk Telekom aboneliklerini e-devlet üzerinden yapabilecekler"

BÜROKRASİ BİTİYOR

Bürokrasinin azaltılmasını ve kamuda işlerin şeffaf hale getirilmesini sağlayacak e-Devlet sistemini iyi noktaya getirdiklerini söyleyen Fuat Oktay, "Vatandaşlarımıza, özel sektöre ve kamunun kendi içinde verdiği hizmetlerin çok büyük bir bölümünü e-Devlete entegre ettik. Bugün 511 kurumun 4 bin 261 işlemi e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. e-Devlet sistemi 41 milyonun üzerinde kullanıcı sayısına ulaşmıştır. E- Devlet Versiyon 1.0'ı yüzde 90'ın üzerinde tamamladık. Yılsonunda ilk versiyonu tamamlayacağız. Önceden ilan ettiğimiz bir olaydı. Biz söz verirsek yaparız. Bugün de yine basit gibi gözüken elektrik, su, doğal gaz ve telefon abonelikleri. Artık bugün itibarıyla tüm abonelik işlemlerinin e-Devlet üzerinden sunulmasına başlıyoruz. Vatandaşlarımız oturdukları yerden internet yoluyla abonelik işlemlerini yapabilecektir. Pilot çalışmalarına başladık ve inşallah bunu tüm illerimize de çok hızlı bir şekilde de yaymış olacağız. Tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun" diye konuştu.

2019 sonuna kadar e-Devlet entegrasyon çalışmalarının Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nin koordinasyonunda tüm bakanlık ve kurumlarda tamamlanması da planlanıyor. e-Devlet üzerinden işlem yapmak için PTT ofislerinden şifre alınması gerekiyor. e-Devlet ile bürokrasinin sıfıra inmesi amaçlanıyor.

elektrik su doğalgaz aboneliği,elektrik aboneliği nasıl yapılır,su aboneliği nasıl yapılır

 

e-Devlet turkiye.gov.tr Fuat Oktay Dijital Dönüşüm Ofisi vatandaşların abonelik işlemleri tüm abonelik işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilecek elektrik abaoneliği su aboneliği elektrik su doğalgaz aboneliği elektrik abonel