Öğretmenler Ara Tatillerde Ek Ders Ücreti Alacaklar Mı?

Öğretmenler Ara Tatillerde Ek Ders Ücreti Alacaklar Mı?

Öğretmenler Ara Tatillerde Ek Ders Ücreti Alacaklar Mı?
Bu içerik 1534 kez okundu.

Öğretmenler ara tatillerde ek ders alacaklar mı,öğretmenlere ek ders ücreti ödenecek mi? Öğretmenlerin dönemin ilk ara tatilinin yaklaştığı bu günlerde cevabını merak ettiği bu soruları cevaplamaya çalışalım.

İlk kez 2019-2020 yılında uygulamaya konulan ara tatillerden 1.dönem ara tatili 18- 22 Kasım 2019  tarihleri arasında yapılacak.4 günde hafta sonu olmak üzere öğrenciler toplam 9 gün tatil yapacaklar.Ancak öğretmenler ara tatillerde okullar mesleki çalışma yapacaklar.Norma seminerlerde ek ders alan öğretmenler ara tatillerde ek ders alıp alamayacaklarını merak ediyorlar.

Öğretmenlerin ek dersleri " Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar" ile düzenlenmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Ek ders görevi" başlıklı 6. maddesi 3. fıkrasına "Ara tatillerde" ibaresi eklenmez ise tüm öğretmenler ara tatillerde mesleki çalışmalardan dolayı (seminere) ek ders ücreti alamayacak

Öğretmenlerin ara tatilde seminer çalışmasında ek ders alabilmeleri için MEB'in, 18 Kasım tarihine kadar ek derslerle ilgili kararın "ek ders görevi" başlıklı 6.maddesinde 3.fıkrasına "ara tatillerde" ibaresini eklemesi gerekir.Öyle ümit ediyoruz ki o tarihe kadar eklenecektir.

Ek derslerle ilgili bölüm:

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Ek ders görevi"başlıklı 6. maddesi 3. fıkrasındaki; "(3) Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir." ifadesine göre öğretmenlere seminer haftalarında ek ders ücreti ödenmektedir.

"Ek ders görevi" başlıklı 6. maddesi 3.fıkrasında yer alan mesleki çalışmalara (seminer dönemleri) ek ders ücreti ödenmesi aşağıdaki şartlara göre yapılmaktadır. 1- Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerine,
2- İki haftayı geçmemek üzere,
3- Fiilen görev yapmaları kaydıyla 4 Haftada 15 saat ek ders ücreti ödenmektedir.

İlgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları mesleki çalışma sürelerine ek ders ücreti ödenmektedir.

Ara tatiller burada geçmediği için yukarıda da belirttiğimiz gibi MEB bu konuda bir düzenleme yapmalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararı "Ara tatillerde" ibaresi eklense dahi, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliğinin "Mesleki çalışmalar"başlıklı 52. maddesi 1. fıkrasındaki hükümlere "Ara tatil" ibaresi eklenmez ise Halk Eğitim Merkezlerinde öğretmenler ara tatillerde ki mesleki çalışmalara (seminere) ek ders ücreti alamayacaktır.

Bu konuda bir gelişme olursa haberimizde güncelleme yapacağız.Bu nedenle,öğretmenlere ara tatillerde ek ders ücreti ödenmesi ile ilgili gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

Ogretmenler.Com  

Öğretmenler Ara Tatillerde Ek Ders Ücreti Alacaklar Mı? Ara Tatillerde Ek Ders Ücreti Ara Tatil Ek Ders Ücreti