PDR’ciler yönetmeliğe itiraz ediyor

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri çalışanlarının çalışma esasları ile görev tanımlarını düzenleyen yeni yönetmeliğe itiraz var.

PDR’ciler yönetmeliğe itiraz ediyor
Bu içerik 2350 kez okundu.

PDR'ciler yönetmeliğe itiraz ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri çalışanlarının çalışma esasları ile görev tanımlarını düzenleyen yeni yönetmeliğe itiraz var. MEB tarafından yapılan düzenleme ile eğitim-öğretim kurumlarındaki rehberlik öğretmenlerinin görevleri arasına “belleticilik ve nöbet" ile eğitimlerini evde ve hastanede yapan öğrencileri ziyaret eklendi.  
PDR'CİLER YÖNETMELİĞE İTİRAZ EDİYOR

MEB’in 10 Kasım 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan yönetmelikle “Rehberlik ve Psikolojik Danışma” hizmetleri “Rehberlik” hizmetleriyle sınırlandırıldı. “Rehberlik ve Psikolojik Danışma” öğretmenlerinin öğrencilere psikolojik danışma hizmeti vermesine olanak tanıyan “psikolojik danışman” unvanları da değişmiş oldu. MEB, ayrıca lisans eğitimi almamış, öğretmen yetiştiren eğitim kurumlarından mezun olmamış ve pedagojik formasyona sahip olmayan kişilerin “Rehberlik öğretmeni” olarak atanmasına yol açmış oldu. PDR’ciler ise sosyal medyada #pdrcileradilyönetmelikistiyor etiketiyle, yönetmeliğe dair tepkilerini paylaştı.

KANUNLA ÇELİŞEN MADDELER VAR

İşte PDR’cilerin yönetmeliğe dair itirazları: 

Yeni rehberlik yönetmeliğinde dayanak olarak gösterdiği yönetmelik ve kanunlarla çelişen maddeler bulunuyor. 

Yeni rehberlik yönetmeliğinin yaz döneminde rehberlik kadrosu personelinin görevlendirilmesini idarenin keyfiyetine bağlayan tarafı, kanunlarla çelişiyor.

Yeni rehberlik yönetmeliğinde psikolojik danışmanların asli görevleri ile bağdaşmayacak görev tanımı ve rolleri mesleği bilim dalı olmaktan çıkartıyor.
ÖĞRENCİLERE ULAŞMAMIZ ENGELLENİYOR

Temel Eğitim Kanunu'na göre yönetmeliklerde kaynak programların yazılması zorunludur. Yeni rehberlik yönetmeliği okul rehberlik kadrosu personelinin lisans programına değinmeyerek yasalarla çatışıyor. 

Bireylerin rehberlik ve psikolojik danışma alma hakları engellemez. Öğrencilere ulaşmamızı engelleyemezsiniz!! Lütfen bu yönetmeliği yürürlükten kaldırın!!

Biz psikolojik Danışmanız yönetmelikte adı geçen elemanlara uygun yaptığınız yönetmeliği kabul etmiyoruz.

Neden anlamak istemiyorsunuz nöbet tutmak psikolojik Danışmanlığın ruhuna aykırı bizim işimizi  değil.
NÖBETTEN DAHA ÖNEMLİ

Nöbetten çok daha önemli olan, Psikolojik Danışman Ünvanı konuşulmalı ve tekrar yönetmeliğe yazılmalıdır.

Teneffüslerde bahçenin, binanın nöbetçi öğretmeni olmak istemiyoruz, öğrencilerimizin "psikolojik danışman"ı olmak istiyoruz!

PDR’yi yok sayarak eğitimi yok saymış oluyorsunuz. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetlerinin yok sayıldığı bir eğitim  ve öğretim ortamı ne kadar olumlu ve istendik olabilir ki?
BİZLER ELEMAN DEĞİLİZ

Yönetmelik geri çekilsin #pdradilyönetmelikistiyor 

Psikolojik danışman demek bu kadar mı zor?!

Eleman değiliz. Psikolojik Danışmanlarız

pervinkaplan.com

öğretmen PDR rehber öğretmen