2019 LGS: Yerel yerleştirmenin tartışmalı kriterleri
Pervin Kaplan

2019 LGS: Yerel yerleştirmenin tartışmalı kriterleri

Bu içerik 1163 kez okundu.

2019 LGS: Yerel yerleştirmenin tartışmalı kriterleri. Geçen yıl 1.2 milyon 8’inci sınıf öğrencisi liselere ilk kez uygulanan Liseye Geçiş Sistemi (LGS) ile yerleşti. Bu sistemde iki türlü yerleştirme yapıldı.

Bunlardan biri sınavla öğrenci alan liselere Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanı, ikincisi de sınavsız liseler için kullanılan yerel yerleştirme oldu. Sınavla yerleştirmeler değil ama yerel yerleştirme kriterleri çok tartışıldı. Yerel yerleştirmenin birçok kriteri mağduriyetlere neden oldu. LGS yerleştirme döneminde Milli Eğitim Bakanı olan Ziya Selçuk da “adeta yerleşemesinler diye çıkmış kılavuz” diyerek, bu kriterleri eleştirdi.  Bu kriterlerden bazıları LGS nakiller döneminde değiştirildi.

2019 LGS: YEREL YERLEŞTİRMENİN TARTIŞMALI KRİTERLERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ikinci 100 günlük eylem planını açıklarken LGS’nin yerel yerleştirme kriterlerine de değindi. Erdoğan, temel eğitimden ortaöğretime geçişte sınavsız okullara yerleştirme kriterlerinin güncelleneceğini duyurdu. Erdoğan, temel eğitimden ortaöğretime geçiş sürecinde sade, anlaşılabilir, ihtiyaçlara ve öğrencilerin taleplerine cevap verebilen bir sistem oluşturulacağını söyledi.

Peki geçen yıl haksızlıklara ve mağduriyete neden olan yerel yerleştirme nedir?

 YEREL YERLEŞTİRMEDE HANGİ OKULLAR VAR?

 Yerel yerleştirme ile sınavsız öğrenci alan liselere yerleştirmeler yapılıyor. Bu okul türleri

Anadolu Liseleri.

Anadolu Mesleki ve Teknik Liseler.

İmam Hatip Liseleri.

Çok Programlı Anadolu Liseleri.

 YEREL YERLEŞTİRMEDE DEĞİŞEN KRİTERLER?

İlk tercih döneminde öğrencilerin açıkta kalmalarına neden olan nakiller döneminde kurallar değişti. Ama değişen kurallar mağduriyetleri gidermedi.

Bu değişen kurallar nedir onlara bakalım.

OKULDA BULUNUŞLUK:

Okul adı değişen, taşınan, tayin olanlar, ikili eğitim yüzünden başka okula gönderilen ve özel okullarda okuyan öğrenciler okulda bulunuşluk kriteri yüzünden okulda az bulundukları için yerleşememişti. Bu kaldırıldı. Bu kural 2019 LGS için kalktı mı, duracak mı?

 AYNI OKUL TÜRÜ KISITLAMASI:

Eski uygulamada 5 tercihin 3’ü kendi kayıt alanından olacaktı. Aynı okul türünden ise yalnızca 3 tane okul seçebilirlerdi. Bu kısıtlama nakil döneminde kaldırıldı. Sadece yerleşemeyenler için kendi kayıt alanından 1 okul seçecekti. Eski halinde ilk 3 tercih kendi kayıt alanından seçilecekti ve aynı okul türünden en fazla 3 okul seçilebilirdi. Bu kural 2019 yılında uygulanacak mı?

 TERCİH ÖNCELİĞİ:

Bu kriter de kaldırılanlar arasında yer aldı.

 OKUL BAŞARI PUANI:

Kaldırılmadı ama değiştirildi. İlk haliyle başarı dilimleri uygulaması vardı. Başarı dilimlerindeki tüm öğrencileri eşit tutan bu uygulama yerine puan dizilimi geldi. Yani 81 ile 100 alan öğrenci eşit kabul edilmeyecek.

YEREL YERLEŞTİRME KURALLARI NEDİR?

Son nakil döneminde çıkan kılavuza göre yerel yerleştirme nasıl yapılıyor?

Kendi Kayıt Alanı: Yeşil Alan

Komşu Kayıt Alanı: Mavi Alan

Diğer Kayıt Alanı: Kırmızı Alan: (Kendi ve komşu kayıt alanında olmayan okullar ile il dışındaki okulları belirtiyor. )

5 TERCİH HAKKI VAR

Yerel yerleştirmede öğrencilerin 5 tercih hakkı var. (Eski sistemde 3 okulu kendi kayıt alanından seçiyorlardı ve 5 tercihin en fazla 3’ü aynı okul türünden seçilebiliyordu. (Bakalım 2019’da ne olacak)

-Tümünü doldurmak zorunda değiller.

-Yerel tercihi yapmadan sınavla öğrenci alan liselere geçemezler.

-Aynı okul türünden seçme zorunluluğu kalktı

-Öğrenci isterse 5 okulu da aynı okul türünden seçebilir.

-İlk yerleştirmede bir okula yerleşen nakil uygulamasında yerel yerleştirmeye katılmak isterse kendi kayıt alanından okul seçmek zorunda değil.

-Sınav puanıyla yerleşende yerel tercihler dikkate alınmıyor.

-Yerleşmemiş açıkta kalan öğrenci ise sınavla öğrenci alan okulları tercih edebilmek için mutlaka yerel yerleştirmeye katılmak zorunda. Kendi kayıt alanından bir okul seçecek.

LGS YEREL YERLEŞTİRME NASIL YAPILIYOR?

4 kritere göre yerleştirme yapılıyor,

1.KENDİ KAYIT ALANI

İkamet adresine göre bulunduğu “Kayıt Alanı”ndan okul tercih eden, aynı okulu tercih eden “Komşu Kayıt Alanı”ndaki öğrencilerden; “Komşu Kayıt Alanı”ndaki öğrenciler de “Diğer” Kayıt Alanlarındaki öğrencilerden öncelikli oluyor.

2.ORTAOKUL BAŞARI PUANI

Yerleştirmede Ortaokul Başarı Puanı yüksek olan öğrenci öncelikli olacak. OBP için virgülden sonra dört hane dikkate alınacak.

Yani burada önemli bir değişiklik var.

Kaldırılan uygulamada başarı dilimleri vardı. Yani 80-100 bir başarı dilimiydi. Bu başarı dilimlerindeki tüm öğrenciler eşit kabul ediliyordu. 81 ile 99 alan öğrenci aynı dilimde kabul ediliyordu. Bu düzenlemeden puanlara göre sıralama olacak.

OBP hesaplamasında  6, 7 ve 8’inci sınıf yılsonu başarı puanlarını dikkate alınıyor. 5’inci sınıf notları önemli değil.

3.DEVAM-DEVAMSIZLIK DURUMLARI

8’inci sınıf devam durumları dikkate alınıyor. Özürsüz devamsızlık önemli.

0-5 gün devamsızlığı olanlar 5.5-10 gün olanlara göre

5.5-10 gün devamsızlığı olanlar 10.5-15 gün olanlara göre

10.5-15 gün devamsızlığı olanlar 15.5-20 gün olanlara göre

15.5-20 gün devamsızlığı olanlar 20 gün üzeri olanlara göre daha öncelikli.

4.YAŞI KÜÇÜK OLAN

Yerel yerleştirmede son ölçüt olarak yaşça küçük olan öğrenciler öncelikle yerleştiriliyor.

İşte LGS nakillerinde bu kriterler uygulandı. Şimdi 1.2 milyon öğrenci velisinin merak ettiği ise 2019 LGS yerleştirmelerinde hangilerinin geçerli olacağı?