OKULLAŞAN EVLERİMİZ
Durali Göğüş

OKULLAŞAN EVLERİMİZ

Bu içerik 413 kez okundu.

OKULLAŞAN EVLERİMİZ

De ki: “gerek göklerde gerek yerde olanlardan hiç kimse gaybı bilemez, gaybı yalnız Allah bilir. Yaşadığımız çağın insanı biranda karşılaştı salgınla. Bu insanoğlunun beklemediği bir sınavdı. Öyle bir felaket ki tüm ülkeleri ve milletleri şaşkına çevirdi. Çaresiz bıraktı. İşte dünyayı kendi sınırlarına kitleyen, evlere kapatan görünmez bir düşman. Tüm ekonomilere ve ilişkilere DUR! İşareti koyan bir virüs.

Şöyle değerlendirelim isterseniz bu vakayı. Dünya gezegeni bir okul. Ders ise ‘’İnsanlığa insanlığını hatırlatma.’’ Öğretmen Korona virüs, tüm yeryüzü sahası derslik, öğrenciler tüm milletler. Sınavların içerisinde mutlaka enleri seçen zor bir soru. Hadi bakalım seçeneği çözen sınavda dereceyi kapacak.

Soru: Kalpteki vicdanların yok olduğunun ispatına bir örnek veriniz?

Cevap: Azgınlaşan insanlığın sonucu sahile vuran Aylan bebek . ‘’Senden sonra Dünya ‘ya bir hal oldu. İnsanlar senin gibi yüzüstü yatırılıyor ve nefes alamıyor ’’…

Virüs, ülkelerin eğitim mekânının yeni konumunu da belirlemiştir. ‘’Okullaşan Evlerimiz’’ olmuştur. Ülkemiz de bu salgınla amansız bir mücadele ile şaha kalkmıştır. Nasıl ki hastalığın tedavisi için reçete verilirse, bu görünmez bulaş mikrobuna karşı da eğitim de bir reçete olmalı idi.

Çözüm geçici olarak zorunluluk hali uzaktan eğitim modeli reçetesi. Gelişmiş ülkelerden bile daha modern bir teknolojiyle bismillah denmiştir. Gücü, ön hazırlığı ile ara vermeden başlama başarısını gösterdi. Eba Tv ve int, telekonferans programları ile acil bir şekilde tüm yurt sathında eğitime devam etmiştir, etmektedir. Başta da yazdığımız gibi dünya olağanüstü bir sınav sürecini yaşamaktadır. Bir takım aksamalar ve olumsuzluklar süreç içerisinde yaşanabilmektedir. Nihayetinde bu gibi durumlarda olumlu düşünmeli ve kazanımların kıymetini, fayda ve kar hanesine kaydetmeliyiz. MEB’ mızı alkışlamalı, bu süreçteki emek gayreti ve enerjisine katkı vermeliyiz. Elimizi taşın altına koymak vatan görevi addedilmelidir.

Uzaktan eğitimin yüz yüze örgün eğitim yerini tutmadığı bir realitedir. Lakin bu zorunlulukta ve imkânlar dâhilinde bardağın dolu kısmına bakmalıyız.

Öğretmen de bu süreçte fedakârlığını ve yüreğini koyarak kendini güncellemiş ve yenilemiştir. Öğrencileriyle ekran karşısında bire bir kalpten koşusunu sürdürmektedir. Öğrenci, saatinde ekran karşısında dersinin başında. Öğreneceğim, takip edeceğim azmi ve heyecanı hazır konumda. Belki sınıf ortamlarında dikkati dağıtan materyallerden ve dış etkenler, uzaktan eğitim de avantaja dönüşmüştür. Evet, ailelerde artık Eğitim Öğretimin içinde yaşamaktalar artık. Zor süreçlerde çare vardır. Nasıl ki dert varsa çarede vardır. Bu eğitim metodu da tecrübeye dönüşmüştür toplum nezdinde.

Meslek liselerimizin bu salgında ne kadar gerekli ve önemli olduğu ispatlanmış oldu. Salgın için gerekli materyal üretimi seferberliği başlatıldı. Genç beyinler neler yapabileceklerini göstermiş, kendine güvenen nesliler umudumuz olmuştur.

Felaketlerde tek yürek olan, sabırla, canhıraş çalışan millet olarak birlikteliğimiz ve gücümüzle;

‘’İnsanlığa insanlığını hatırlatma’ ‘dersini bizler çok iyi öğrendik. Bunu insanlığa anlatmakta görevimiz olmuştur. Aşkla ve heyecanla ülkenin geleceğini hazırlayan tüm öğretmenlerimizi ayakta alkışlamalıyız.

Sağlıklı günlere kavuşarak ‘’Tekrar Okullarda’’ buluşmak temennisiyle…

31.12.2020

Durali GÖĞÜŞ