AÖF Sınav Görevli Sistemi AUGİS Yenilendi. AUGİS'e Nasıl Üye Olunur?

AÖF Sınavlarında Görevli Olmak İçin AUGİS'e Nasıl Üye Olunur? AUGİS şifresini unutanlar ne yapacak? Daha önce üye olanlar sisteme nasıl giriş yapacaklar?

AÖF Sınav Görevli Sistemi AUGİS Yenilendi. AUGİS'e Nasıl Üye Olunur?
Bu içerik 4083 kez okundu.

AÖF Sınavlarında Görevli Olmak İçin AUGİS'e Nasıl Üye Olunur? AUGİS şifresini unutanlar ne yapacak? Daha önce üye olanlar sisteme nasıl giriş yapacaklar? vb soruların cevabını sizler için araştırdık.

Bu haber AÖF sınavlarında gözetmen ve salon başkanı başta olmak üzere görev almak isteyen başta öğretmen olmak üzere üniversite personelini ilgilendirmektedir.

Anadolu üniversitesi AÖF sınavları görevli sistemi olan AUGİS sistemini yeniledi.Ve AUGİS kullanım kılavuzunu yayınladı.Tüm soruların cevapları bu kılavuzda yer almaktadır.

AÖF AUGİS Kullanım Kılavuzu:

Açık Öğretim Fakültesi AUGİS'de daha önceki sisteme kayıtlı olan tüm görevlilerimizin yeni yapılan sisteme tekrar üye olması gerekmektedir.

YENİ ÜYELİK-GİRİŞ İŞLEMLERİ

AUGİS sistemine, ihtiyaçlar doğrultusunda sınav koordinatörlükleri tarafından yetkilendirilmiş olan Yükseköğretim Kurumları ve Milli Eğitim Bakanlığı birimlerinde (fakülte, yüksekokul, enstitü, lise, ortaokul vb.) çalışıp, birim yetkilisi tarafından sisteme kayıt edilmiş görevliler kayıt olabilirler.

Sisteme daha önceden kayıt olmadıysanız “Kayıt Ol” butonuna basarak kayıt formuna açınız. T.C. Kimlik numaranız (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve T.C. Kimlik Numarası bulunmayan KKTC uyruklu, yabancı uyruklu ve uyruğu olmayıp Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün Merkezî Nüfus İdaresi Sistemi’nden “9” ile başlayan, 11 rakamdan oluşan Yabancı Uyruklu (Y.U.) Numarasına sahipseniz) varsa, T.C./ANADOLU Y.U. alanından “T.C.” seçeneğini seçiniz. T.C. numarası yoksa, ve bina yetkilisi tarafından Yabancı Uyruklu olarak sisteme kayıt edilip, sistem üzerinden “0” ile başlayan 11 rakamdan oluşan Anadolu Y.U. numarası aldıysanız, T.C./ANADOLU Y.U. alanından “ANADOLU Y.U.” seçeneğini seçiniz.

Form üzerindeki ilgili alanları doldurup “Kayıt İşlemini Başlat” butonuna basınız. Bu aşamada form üzerine girdiğiniz bilgiler Nüfus İdaresi üzerinden kontrol edilmektedir. Girilen bilgiler ile Nüfus idaresindeki bilgileriniz eşleşmiyorsa sistem üzerinden aşağıdaki şekilde bir hata alırsınız. Bu durumda formdaki bilgilerinizi kontrol ederek işlemi tekrarlayınız.

Forma girdiğiniz bilgiler ile, Nüfus İdaresindeki bilgileriniz eşleşiyorsa, sisteme girdiğiniz Cep Telefonunuza “SMS Onay Kodu” gönderilecektir. SMS onay kodu sistemin yoğunluk durumuna bağlı olarak, en geç 5 dakika içerisinde cep telefonunuza gelecektir. SMS onay kodu, belirtilen süre içerisinde cep telefonunuza ulaşmadıysa, telefon hattınız firma veya kurumlardan gönderilen SMS'leri engelliyor olabilir. Bu durumda operatörünüzü arayarak bu engellemeyi kaldırmanız gerekmektedir.

DİKKAT : Sisteme girilen cep telefonu numaraları kişisel olup sadece bir görevli tarafından kullanılabilir. Aynı cep telefonu numarasının, başka bir görevli tarafından kullanılması durumunda, ilgili cep telefonu numarasına sahip önceki hesap kapatılmaktadır. Hesabınıza erişimde sorun yaşamamak için, sisteme kayıtta kendinize ait bir cep telefonu numarası kullanınız ve numaranızı başkalarını kullandırmayınız. Girdiğiniz cep telefonu numarası size ait değilse kayıt formundan cep telefonu alanını güncelleyip işlemi tekrarlayınız.

Telefon numaranıza gelen SMS Onay Kodunu “SMS Onayı“ panelinden girerek “Gönder” butonuna basınız. Sisteme girdiğiniz bilgilerin doğruluğu onaylandığında, üyelik işleminiz tamamlanmış olacaktır. Bu aşamadan sonra, kayıt işlemi esnasında oluşturduğunuz şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Çalıştığınız kurum yetkilisi tarafından sisteme kayıt edilmemiş iseniz, sisteme kayıt olmaya çalıştığınızda “İşlem yapmak istediğiniz hesap bulunamadı” şeklinde uyarı alırsınız. Sisteme kayıt olabilmeniz için çalıştığınız kurum yetkilinizden bilgilerinizi sisteme eklemesini isteyiniz.

AUGİS İŞLEMLERİ

AUGİS sistemine giriş yaptığınızda Özlük Bilgileri, Görev Talebi, Aktif Görevler, Şifre Güncelleme linkleri listelenmektedir.

Özlük Bilgileri

Görevlilerin kişisel bilgilerinin girildiği bölümdür.

Kimlik Bilgileri

Sistemde kayıtlı olan ad, soyadı, T.C. Kimlik No ve fotoğrafınızın yer aldığı alandır. T.C. Kimlik Numarasına sahip adayların bilgileri, nüfus idaresinden çekildiği için bu bölümde güncelleme yapamamaktadır. Soyadı değişikliği gibi, nüfus bilgilerinizde değişiklik olmuşsa, “Özlük bilgilerimi Mernis’ten Getir” butonuna basarak bilgilerinizi 5 güncelleyebilirsiniz

Profil fotoğrafınızı sisteme yüklemek için Fotoğraf Düzenle butonuna basınız.

Açılan paneldeki Fotoğraf Seçiniz butonuna basarak bilgisayarınızdan yüzünüzün tam görüneceği vesikalık fotoğrafınızı seçiniz.

Ekranın orta tarafında yer alan beyaz dikdörtgen alan, fotoğrafınızın kesilerek kayıt edileceği alanı göstermektedir. Fare yardımı ile resminizi sağa, sola kaydırıp, resmin altında yer alan yakınlaştırma çubuğu ile resminizi büyültüp küçültebilirsiniz. Yüzünüzün tam olarak görülebilecek şekilde resmi ayarladıktan sonra Resmi Kırp Yükle butonuna basarak seçiniz.

Kırptığınız fotoğrafta yüzünüz net olarak belirgin değilse, sistem yüklediğiniz fotoğrafı kabul etmeyecektir ve uyarı verecektir. Bu durumda fotoğrafınızdaki seçilen alanı yeniden ayarlayınız veya yeni bir fotoğraf seçimi yaparak işlemi tekrarlayınız.

Fotoğrafınız başarı şekilde yüklendiğinde aşağıdaki mesaj görünecektir.

Kurum Bilgileri

Çalıştığınız kurum bilgilerinin yer aldığı bölümdür. Hizmet yılı, unvan alanlarının güncellemeleri, bağlı bulunduğunuz kurum yetkiliniz tarafından yapılmaktadır. Bu bilgileriniz hatalı ise kurum yetkiliniz ile irtibata geçiniz.

Kurum bilgileri alanında kurum adı olarak “Kurum dışı havuz” yazıyor ise, AUGİS sisteminde herhangi bir kuruma kayıtlı değilsinizdir. Bu durumda çalıştığınız kurum yöneticinizden bilgilerinizi AUGİS sistemine eklemesini isteyiniz.

Banka Hesap Bilgileri

Banka hesap bilgilerinizin tanımlandığı alandır. Sisteme girilen IBAN numarasına tanımlı hesabın size ait olması, banka hesap bilgilerin (ad, soyadı) hesabınız ile aynı olması gerekmektedir. Size ait olmayan bir IBAN numarası belirtmeniz durumunda, hesabınıza herhangi bir ödeme yatırılamayacaktır.

İletişim Bilgileri

İletişim ve adres bilgilerinin girildiği paneldir.

Cep telefonu ve e-posta adresi güncellemelerinde, girilen bilgilerinin size ait olduğunun doğrulanabilmesi için aktivasyon onayı istenmektedir. Aktivasyon onayı doğrulandığında sistem üzerindeki bilgileriniz güncellenir. Adres bilgilerini form üzerinden seçerek veya “Adres Bilgilerimi Mernis’ten Getir” butonunu kullanarak girebilirsiniz. Bilgileri girdikten sonra “Adres Bilgilerimi Kaydet” butonuna basarak formu onaylayınız.

DİKKAT: Sisteme girilen cep telefonu numaraları ve e-posta adresleri kişisel olup sadece bir görevli tarafından kullanılabilir. Aynı cep telefonu numarasının, başka bir görevli tarafından kullanılması durumunda, ilgili cep telefonu numarasına sahip önceki hesap kapatılmaktadır. Aynı e-posta adresinin başka bir görevli tarafından kullanılması durumunda ise, ilgili e-posta adresine sahip önceki hesaptaki e-posta kaydı iptal edilmektedir. Hesabınıza erişimde ve sistem üzerinden bilgilendirmelerin e-posta adresinize gelmesinde sorun yaşamamak için, kendinize ait cep telefonu numaranızı ve e-posta adresinizi başkalarını kullandırmayınız. 

Yabancı Dil Bilgileri

Yabancı dil bilgilerinin alındığı bölümdür.

AÖF Sınavlarında Görevli Olmak İçin AUGİS'e Nasıl Üye Olunur AUGİS şifresini unutanlar ne yapacak AÖF Sınavlarında Görevli Olmak İçin AUGİS AUGİS AÖF AUGİS Kullanım Kılavuzu