Konya’da Eğitim Bir- Senli Üyeler İlçe Temsilciliklerinde Atama Değil Seçim İstiyor.

EĞİTİM-BİR-SEN’de Genel Başkan, Şube Başkanı, İlçe Temsilcisi ve İş Yeri Temsilcisi dahil olmak üzere her bir EĞİTİM-BİR-SEN yöneticisi seçimle belirlerir. Bu 30 yıldır böyledir.

Konya’da Eğitim Bir- Senli Üyeler İlçe Temsilciliklerinde Atama Değil Seçim İstiyor.
Bu içerik 638 kez okundu.

Türkiye'nin normalleştirilmesinde demokratikleştirilmesinde, vesayetten arındırılmasında büyük inisiyatif alan, büyük bedeller ödeyen Eğitimciler Birliği Sendikası’nın Konya 1 Nolu Şubesi;

Şubenin Mavi Marmara Gazisi efsanevi Başkanı Latif SELVİ’nin Genel Merkeze seçilmesi sonrasında  bir Klik’in kontrolune girmiş, baskıcı, dayatmacı, anti-demokratik uygulamaları ile anılır olmuştur.

2019’da Konya ilinde her yüz sendikalıdan 70’i Eğitim-Bir-Sen’li iken bugün 40’lara düşmesinden rahatsızlık hissetmeyen bu Klik, konformist iktidarlarını sürdürmek üzere bir skandal sürece imza attı. 

Cuma günü sosyal medyadan metropol ilçelere ilçe temsilcisi ataması yaptıkları duyurdular.

EĞİTİM-BİR-SEN’de Genel Başkan, Şube Başkanı, İlçe Temsilcisi ve İş Yeri Temsilcisi dahil olmak üzere  her bir EĞİTİM-BİR-SEN yöneticisi seçimle belirlerir. Bu 30 yıldır böyledir.

2021 yılı Kasımında Eğitim- Bir-Sen Teşkilat Buluşmasında Genel Başkan Ali YALÇIN'ın ‘temsilcilik seçimleri her halükarda yapılacaktır. Seçim takvimlendirmesi konusunda Genel Yönetim Kurulu’nun değerlendirmeleri devam etmektedir. Tüzük Kurultayında husus değerlendirlecektir. Ama temsilcilik seçimlerimiz her halükarda olacaktır.’ İradesine güvenen Bizler;

Eğitimciler Birliği Sendikası’nın Konya 1 Nolu  Şubesinin oldu-bittiye getiren baskıcı, anti-demokratik dayatmalarına izin verilmeyeceğini değerlendirmiştik.  Eğitimciler Birliği Sendikası Genel Sekreteri Latif SELVİ ve Teşkilat Başkanı Ramazan ÇAKIRCI imzalı temsilcilik seçim takvimini düzenleyen talimatı nihayetinde de diğer şubelerdeki seçim paylaşımlarını gördüğümüzde;

‘Evet, EĞİTİM-BİR-SEN Bu’dur.

Dayatmaya,

Ben yaptım oldu’ya ,izin vermez.’ dedik.

Bizler de bu seçim sürecinde insiyatif almak için göreve talip olduğumuzu beyan ettik. İrademizi ortaya koyduk, aday olduğumuza dair listemizi Eğitimciler Birliği Sendikası’nın Konya 1 Nolu Şube Başkanı Nazif KARLIER’e teslim ettik. O gün bir şey demeyen, diyemeyen Nazif KARLIER;

EĞİTİM-BİR-SEN Genel Başkanının ‘Seçim her halukarda olacak!’ iradesini yok sayarak,

EĞİTİM-BİR-SEN Genel Yönetim Kurulunun ‘iki liste olması halinde seçim yapılacaktır. Talimatını dikkate almadan keyfi  bir lobi faaliyetine teslim olmuştur. Kendi atama listesini ilan etmiştir.

EĞİTİM-BİR-SEN’de Genel Başkan dahil, Şube Başkanı, İlçe Temsilcisi ve İş Yeri Temsilcisi dahil olmak üzere  her bir EĞİTİM-BİR-SEN yöneticisi seçimle belirlerir. Atadığınız Temsilciler meşru değildir. Kabul etmiyoruz.

Nasıl Siz seçimle geldi iseniz temsilcileriniz de seçime girecek. Atadığınız Temsilciler Eğitim-Bir-Sen üyelerince meşru görülmeyecektir. Eğitim-Bir-Sen’in değerli üyelerinin seçtiği bir Temsilci ancak meşrudur. 

Şube seçimlerinde de sergilediğiniz tüm gayrı ahlâki yöntemlere rağmen tahammül etmekte idik. Ancak seçimi de yok saymanıza tahammül edilmeyecek, tüm idari ve hukuki başvuru yolları ile Mehmet Akif Büyükderelerin, Ali Küçükkösenlerin, Latif Selvilerin başkanlık yaptığı Mehmet Akif İnan’ın kurucusu olduğu Eğitim-Bir-Sen’in Konya şubesi bu vesayet odağına teslim edilmeyecektir. Olağanüstü Kongrede dahil olmak üzere, yargının hakemliği de dahil olmak üzere her türlü araç ile bu vesayet yapılanması tasfiye edilecektir.  

Konyamızın pekçok ilçesinden de Bizim bu çıkışımızın beklendiğini biliyoruz. Şimdilik 3 metropol ilçemizin (Başkaca ilçeler de var) Temsilci Adayları olarak Eğitimciler Birliği Sendikası Genel Başkanı Ali YALÇIN’a seslenmek istiyoruz;

2021 yılında Teşkilat Buluşmasında ortaya koymuş olduğunuz ‘HER HALUKARDA SEÇİM OLACAK’ iradesinin gereğini yapın.

Eğitimciler Birliği Sendikası Genel Sekreteri Latif SELVİ ve Teşkilat Başkanı Ramazan ÇAKIRCI’ya seslenmek istiyoruz;

10 gün önce vermis olduğunuz talimatın gereğini yapın, imzanızın arkasında durun.

Konu artık bu açıklama ile birlikte Eğitim-Bir-Sen üyelerinin ve kamuoyunun vicdanındadır. İnsiyatif alanları da, sessiz kalanları da tarih kaydedecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Durali GÖĞÜŞ

5. ve 6. Dönem Selçuklu İlçe Temsilcisi, 7. Dönem Selçuklu İlçe Temsilcisi Adayı

Arif KONAKCI 

5. Dönem Karatay İlçe Temsilcisi, 7. Dönem Karatay İlçe Temsilcisi Adayı

Rafet CANDAN

7. Dönem Meram İlçe Temsilcisi Adayı

EĞİTİM-BİR-SEN Konya