İşte Yeni Sınav Sistemi YKS'nin Ayrıntıları

Yeni Açıklanan Sınav Sisteminde Olmazsa Olmaz İki Ders:Türkçe-Matematik

İşte Yeni Sınav Sistemi YKS'nin Ayrıntıları
Bu içerik 1814 kez okundu.

Yeni Açıklanan Sınav Sisteminde Olmazsa Olmaz İki Ders:Türkçe-Matematik

YÖK başkanı yaptığı açıklamada Türkçe ve Matematik sorunlarının 5 puan türünde de etkili olacağını açıkladı.Yani artık şu kesinleşti:Öğrenciler matematik testinde hızlı sonuca ulaşmak için bol bol kitap okuyacak...Matematik dersinde formül ezberleme yerine konuların özüne vakıf olması gerekiyor..

Ayrıntıları yeni açıklanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)'nda okuduğunu anlama ön planda olacak.Hatta görünen o ki, matematik testinde öğrencilerin okuduğunu anlayarak yorumlayabilme yetenekleri ölçülecek.Akıl yürütmeye, muhakeme gücünü ölçmeye ve analitik düşünceye dayalı ezberden uzak, sorgulamaya dayalı sorular sorulacak.Kısaca matematik testine formüllere dayalı sorular devri kapandı.

Özetle,moda tabirle Test Tekniği: OUT...Bol Bol Okuma:İN 

Yani Daha çok Türkçe,daha çok Matematik....

Henüz tarihi net olarak açıklanmayan 2018 YKS sınavı Haziran ayında bir hafta sonu Cumartesi-pazar üç oturum halinde yapılacak.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) İle İlgili Temel Hususlar:

1) Sınav puan türleri 18'den 5'e indirilmiştir. Sınavlar bir hafta sonunda 3 oturumda tamamlanacak.

2) İlk ikisi cumartesi sabah ve öğleden sonra diğeri pazar günü yapılacak.

BİRİNCİ OTURUMA KATILMAK ZORUNLU

3) Bütün adayların cumartesi sabah yapılacak birinci oturuma girmesi zorunludur. Birinci oturumdan sonra öğle arası verilecektir. 40 adet Türkçe ve 40 adet Matematik sorusundan oluşan Temel Yeterlilik Testi uygulanacak. Bu testin sonucu adayların Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanını belirleyecektir.Türkçe-Matematik her puan türünde de etkili olacak.

İKİNCİ OTURUMDA 4 TEST YAPILACAK

4) Birinci oturumdan sonra öğle arası verilecektir ve öğleden sonra ikinci oturumda Türk dili ve edebiyatı-coğrafya, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri olmak üzere 4 test yer alacak.Sorular geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sınavda da MEB müfredatına uyumlu olacak.

5) Yabancı dil sınavı ise aynı hafta sonu pazar günü tek oturumda yapılacak olup soru sayısı 80 olacak.

6) Sözel puan türünde, Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 testinin ağırlığı yüzde 50, sosyal bilimler testinin ağırlığı da yüzde 50 olacak. Sayısal puanda matematik testinin ağırlığı yüzde 50, fen bilimleri testinin ağırlığını ise yüzde 50 olacak.Eşit ağırlık puandaTürk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1 testinin ağırlığı yüzde 50, matematik testinin ağırlığı yine yüzde 50 olacak.

7) Ön lisansa yerleştirmelerde ise Temel Yeterlilik (TYT) Puanı esas alınacak.

8) Lisans programlarında ise dört puan türü sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil esas alınacak. Sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil puanları hesaplanırken Temel Yeterlilik Testi'nin etkisi yüzde 40 olacak.

4 YILLIK EĞİTİM HAKKI KAZANMAK İÇİN 180 PUAN ŞART

9) Temel yeterlilik testi puanını en az 150 olması gerekiyor. Temel yeterlilik puanı 180 ve üzerinde olan ise lisans bölümlerine yerleşebilecektir. Temel yeterlilik puanı 200'ün üzerinde olan aday, puanını bir sonraki yıl için kullanabilecek.Temel Yeterlilik Testi'ne giren ve Temel Yeterlilik Testi puanı en az 150 olan adaylar, özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek

10) Ortaöğretim Başarı Puanı'nın hesaplanmasında herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Yerleştirme puanlarına etkisi geçen seneki gibi aynı oranda olacak. Meslek lisesi mezunlarına geçen seneki alan odaklı ek puan uygulamasına devam edecek. Engelli adaylara yönelik düzenlemelerin uygulanmasına devam edilecek.

BAŞARI SIRASI ŞARTI DEVAM EDECEK

11) Belli programlar için getirilen başarı sıralaması şartına aynen devam edilecek. Özel yetenekle öğrenci alan programlarda geçen sene olduğu gibi baraj puanı aynı tutulmuştur.Yani geçen yıl uygulanan aşağıdaki başarı sırası uygulamasına devam edecek.

YENİ ÜNİVERSİTE SINAV SİSTEMİ YKS'YE OLUMLU-OLUMSUZ TEPKİLER (SOSYAL MEDYADAN DERLENDİ)

*Artık 4 sene biyoloji anlatmaya gerek kalmadı tıp fakültesine girecek öğrenci için biyolojinin etkisi %10 soru sayısı 13 .
Ben öğrenci olsam biyoloji yerine Türkçe çalışırım ne de olsa tıp fakültesine etkisi % %20
Tıp için
Türkçe 40 soru %20 
Matematik 80 soru % 50
Fizik 14 soru %10
Kimya 13 soru %10
Biyoloji 13 soru %10

*Tarih dersini Tarihten silen sınav sistemi!!!...

*Şimdi TM öğrencileri ve 10.sınıftan öğrencilerle konuşuyorduk çocuklarda genel algı hemen oluştu bile "Hocam tarih dersi şimdi kalktı mı? Bundan sonra siz ne anlatacaksınız? " diye sordular.Boğazım düğümlendi 26 senelik öğretmenlik hayatımda alanımın bu kadar aşağılanması değersizleştirilmesine şahit olmamıştım.

*Bu yeni sistemde 1. kademede fen ve sosyal testlerinin kaldırılması Bence iyi oldu ikinci sınavda 40 40 sorulması yerine 60 matematik 60 fen Belki daha iyi olabilirdi biraz önce bir arkadaşla yaptığımız hesaplamada sınavın genel olarak yüzde 50 matematik yüzde 20 Türkçe ve%30 fen bilimlerinin etki etkilediğini on gördük.(Tabii bu sayısal dan girecekler için geçerli). Şu anda matematiği halletmeyen bir öğrencinin diğer derslere çalışması yetersiz kalır.

*Tarih Öğretmeleri facebook ortak paylaşım platformu:
Üniversiteye geçiş sistemindeki en büyük değişiklik isminin YGS den YKS ye dönüşmesi....
Yine sınav var sınav odaklı bir sistemde Tarih Dersini hangi öğrenciye dinleteceğiz. Zaten Tarih sorularının etkisi sınavda çok az diyen bir öğrenciye.Bizler Tarih öğretmenleri olarak dersin önemi ile alakalı elimizden gelen uyarıları ilgili mercilere gönderdik. Ancak dikkate alınmadığını görüyoruz.Bu saatten sonra bu gençlere Tarih şuuru niçin verilmiyor gençler niçin tarihinden bihaber yetişiyor diyenin ağzına kürekle vururum haberiniz olsun.Artık dizilerden tarih öğrenmeye devam ederiz...

 

 

 

 

 

 

Ogretmenler.Com

İşte Yeni Sınav Sistemi YKS'nin Ayrıntıları YKS İşte Yeni Sınav Sistemi YKS YKS nasıl olacak YKS tarihi (YKS) İle İlgili Temel Hususlar: Yeni üniversite sınavı nasıl olacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500