EBA Ders te Sınav Nasıl Hazırlanır?

EBA Derste Soru Ekleyerek Yada Soru Eklemeden Yazılı Sınav Nasıl Hazırlanır?

EBA Ders te Sınav Nasıl Hazırlanır?
Bu içerik 5646 kez okundu.

EBA Derste Soru Ekleyerek Yada Soru Eklemeden Yazılı Sınav Nasıl Hazırlanır?

MEB, EBA Derste öğretmenlerin sınavlar hazırlayabileceği İçerik Üretim Sistemini dahada geliştirerek öğretmenlerin hizmetine sundu.

İçerik Üretim Sistemi:Öğretmenin elindeki dijital materyalleri (pdf,video,resim) yükleyip depolayabilmelerine, bunlardan öğrenme adımı ve ders akışı oluşturabilmesine , bunun yanında sistem üzerinde sorular ekleyip, sınavlar hazırlayabilmesine ve tüm bunları derslerde kullanarak teknoloji ile zenginleştirilmiş yeni nesil öğrenme ortamları oluşturabilmesine imkan sağlayan bir platformdur. 

EBA DERS SORU VE SINAV SİSTEMİ

Öğretmenler sisteme içerik ekleyerek kendi yazılı yada dijital sınavlarını hazırlayabilirler.Yada hazır yazılı sınavları yazdırabilirler.Sınıflara gönderebilirler.

Kısaca öğretmenler EBA Derste yer alan online devasa sınav arşivinden istedikleri gibi yararlanabilirler.

Bunun için EBA Derse giriş yapıp sol menüden "SORU VE SINAV SİSTEMİ" ne tıklayarak giriş yapmalısınız.

EBA Derse giriş yaptığınızda EBA Dersle ilgili yenilikle ilgili şu şekilde bir duyuru karşınıza çıkar:

"Değerli Öğretmenimiz,
İhtiyaç duyduğunuz içerikleri kolaylıkla hazırlayabilmeniz ve meslektaşlarınızla paylaşabilmeniz için EBA Ders yenilendi!
İçerik Üretimi alanından materyallerinizi/içeriklerinizi görüntüleyebilir ve yenilerini kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Dilerseniz, EBA tarafından sağlanan içerikleri de kullanabilirsiniz.
Soru Sınav Sistemi’yle özgün sorular yazabilir, Türkiye’deki diğer öğretmenlerle paylaşmak üzere moderasyona gönderebilir veya sınav oluşturabilirsiniz. Ürettiğiniz içeriklerinizi ve sınavlarınızı öğrencilerinize çalışma olarak gönderebilirsiniz. "

EBA Ders Menü

EBA Ders Menüsünde "SORU VE SINAV SİSTEMİ"ne tıkladığınızda "İçerik Üretim Sözleşmesi(İÜS)" ni "Okudum Kabul Ediyorum" u seçip "Tamam" a tıklayarak onaylamanız gerekiyor.

EBA Ders İçerik Üretim Sözleşmesi

"Sorular" a tıklayarak soru oluşturmak istediğinizde şöyle bir ekran karşınıza çıkacak.Buradan doğru seçimleri yaparak soru oluşturmaya devam edeceksiniz.

Eğer kendi sorularınızla hazırlamak isterseniz,resimdeki gibi sorular,"yeni soru ekle" ye tıklayarak, öncelikle özgün soruları hazırlayıp sisteme eklemeniz gerekiyor.Yada "EBA SINAVLARI" na tıklayarak hazır sınavlarından da yararlanabilirsiniz.

EBA Ders Soruları

 

 

İster kendi sorularınızla "SORULARIM" a tıklayarak, isterseniz "EBA SORULARI"na tıklayarak sistemde eklenmiş sorularla "Sınavlar"a tıklayarak sınav hazırlayabilirsiniz

Hazırlayacağınız sınavla ilgili sorularınız sisteme eklediyseniz yada  "EBA SORULARI" bölümünde yeteri kadar soru varsa "Sınavlar" a tıklayarak sınav hazırlamaya başlayabilirsiniz.

EBA Sınav Hazırlama

EBA Sınav oluşturma

SORU OLUŞTUR

Direk sistemde "Çoktan seçmeli" yada "Eşleştirme" li soru oluşturabilirsiniz.

EBA Soru Oluşturma 

EBA Çoktan Seçmeli Soru

EBA Eşleştirmeli Soru

SORU EKLE

Yada "Soru Ekle" ye tıklayarak "EBA SORULARI"nı seçtiyseniz dersinizi seçerek soru eklemeye başlayabilirsiniz.

EBA Soruları Ekleme 

EBA SINAVLARI

Dersiniz ile ilgili daha önceden hazırlanıp sisteme yüklenmiş olan sınavlara "EBA SINAVLARI"na tıklayarak ulaşabilirsiniz.Tabi bu şekilde istediğiniz sınavı bulamayabilirsiniz.Bulsanız bile belki kendi sınıfınıza uygun olmayabilir.Biraz zaman ayırıp özgün sınav hazırlamak lazım en sağlam olanı.

EBA Sınavları

Hazır sınavları isterseniz "Yazdırın" isterseniz sınıfınıza gönderin,ister yeri sorular ekleyin..Bunun için sınavın hizasında en sonda turuncu ok işaretine tıklamanız yeterli..

EBA Sınavları yazdır

Ogretmenler.Com  

EBA Derste Soru Ekleyerek Yada Soru Eklemeden Yazılı Sınav Nasıl Hazırlanır?