5. Sınıflar Hazırlık Sınıfı oluyor

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: - "Yabancı dil sorununu da mutlaka çözebilmemiz lazım. Ortaokul birinci sınıfları hazırlık sınıfı haline getirmek istiyoruz. 20 saatten az olmamak kaydıyla İngilizce dersi veya yabancı dil dersi vermek istiyoruz."

5. Sınıflar Hazırlık Sınıfı oluyor
Bu içerik 2647 kez okundu.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da hükümet olarak önceliklerinin eğitim olmasından dolayı 2002'de eğitime merkezi bütçeden ayrılan payı yüzde 12'den 20'ye çıkardıklarını söyledi.
Milli gelirin yüzde 5,8'ini eğitime ayırdıklarını dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti: "Çünkü, eğitime önem verirseniz her şeye önem vermiş olursunuz. Eğitimi ihmal ederseniz her şeyi ihmal etmiş olursunuz. Ancak ayırdığımız kaynaklar gösteriyor ki Türkiye'nin önceliği ve en önemli konusu eğitimdir.

 Bu kapsamda Başbakanımız önümüzdeki yıllar için bize 3 hedef koydu. Birincisi, okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alacaksınız. Çünkü daha kaliteli bir eğitim vermek istiyoruz. İkincisi, ikili eğitimi kaldıracaksınız. 77 bin ilave derslik yapılması gerekiyor. Niçin? Yine kaliteli eğitim vermek için evlatlarımıza. Bir de yabancı dil sorununu da mutlaka çözebilmemiz lazım.

Ortaokul birinci sınıfları hazırlık sınıfı haline getirmek istiyoruz. 20 saatten az olmamak kaydıyla İngilizce dersi veya yabancı dil dersi vermek istiyoruz.

Evlatlarımıza bizim aldığımızdan daha iyi eğitim vermek istiyoruz." Yılmaz, okul öncesi eğitimde de iyi bir noktada olduklarını dile getirerek, "2002'de okul öncesi okul sayısı 11 bin iken 28 bine çıktı. İddiamız şu, her şeyi yaptık demiyoruz ama çok şey yaptık. Geçmişe kıyasla kat kat yaptık.

Öğretmen sayısı 18 bindi, şimdi 76 bine çıktı. Öğrenci sayısı 300 bindi şimdi bir milyon 300 bine çıktı. Derslik sayısı 18 binden 70 bine çıktı. Şimdi de buna ilave olarak 42 ilde bu projeyi yapıyoruz.

Türkiye inşallah bu alanda hak ettiği yeri alacak ve evlatlarımızı daha başarılı kılacağız." ifadelerini kullandı. Kızılay Başkanı Kerem Kınık ise Kızılay'ın her zaman mağdurların ve ihtiyaç sahiplerinin yanında olduğunu söyledi. Eğitimin en önemli misyonları olduğunu aktaran Kınık, "Okulların bahçelerinde çadırlarımızı kuracağız. Çocuklarımıza ilk yardım setlerimizi vereceğiz. Onları küçük yaştan itibaren yardım gönüllüsü olarak yetiştirmeye çalışacağız." dedi.

- Başbakan Yıldırım'ın annesi adına da okul yapılacak Toplantıda, projenin tanıtım filmi gösterildi. Okulların bazılarına şehitlerin isminin verileceği belirtildi. Konuşmaların ardından Erzincan, İzmir ve Sivas'a canlı bağlantı kurularak, illerin valileri, milli eğitim müdürleri ve kızılay şube başkanlarının katılımıyla temel atma törenleri düzenlendi.

İzmir'deki törene, okula ismi verilen şehit Serdar Genç'in ailesi de katıldı. Bu arada, Erkam, Bülent ve Büşra Yıldırım (Köylübay), babaları Başbakan Binali Yıldırım'ın annesi Bahar Yıldırım'ın ismini taşıyacak 24 derslikli, içerisinde teknoloji sınıfları, anaokulu, spor salonu bulunan eğitim kompleksinin yapımını üstlendi.

Törende Semiha Yıldırım, Bakan Yılmaz ve Kınık tarafından protokolü imzalanan okul, Türk Kızılayı'na bağışlandı. Proje kapsamında bağışçıların yardımıyla 42 olan finansmanı tamamlanmış okul sayısının, törendeki bağışlarla 51'e yükseldiği bilgisi verildi. Törenin sonunda, İstanbul Semiha Yıldırım Anaokulu öğrencileri, Yıldırım, Bakan Yılmaz ve İstanbul Valisi Vasip Şahin'e kendi yaptıkları resimleri, Yıldırım da öğrencilere iPad hediye etti.

Toplantıya, İstanbul Valisi Şahin'in eşi Şeyma Şahin, Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım, Erzincan'daki okula ismi verilen şehit Selim Topal'ın babası Salih ve annesi Hatice Topal ile bağışçılar da katıldı.

 

hazırlık sınıfı ortaokul hazırlık sınıfı 5.sınıflar hazırlık sınıfı oluyor