100 Temel Eser Uygulamasının Sona Erdirilmesi Kararı Alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), ilk ve ortaöğretim öğrencileri için belirlenen ‘100 Temel Eser ‘ uygulamasının sona erdirilmesi kararı alındı.

100 Temel Eser  Uygulamasının Sona Erdirilmesi Kararı Alındı.
Bu içerik 1229 kez okundu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), ilk ve ortaöğretim öğrencileri için belirlenen ‘100 Temel Eser ‘ uygulamasının sona erdirilmesi kararı alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı, '100 Temel Eser'le ilgili genelgeyi yürürlükten kaldırdı.
Söz konusu kararda öğrenci, öğretmen, yönetici ve velilerden gelen olumsuz bildirimler, konuyla ilgili akademik tespitler ile uygulamaya yönelik detaylı araştırma ve çalışmalar dikkate alındı.

‘YAYINEVLERİNİN KAMUOYUNU YANILTICI UYGULAMALARI DA ETKİLİ OLDU'

Kararda çeviri eserlerin içeriğine yönelik sorunlar ile yayınevlerinin kamuoyunu yanıltıcı uygulamaları da etkili oldu.

Telif hakkı olmayan yayınevlerinin 100 Temel Eser'in baskısını yapması, MEB'in patentli logosu olmaksızın farklı tasarımlardaki ‘MEB Tavsiyeli 100 Temel Eser logosunun kullanılması ve bu logoların listede olmayan eserlere de basılması kararın gerekçeleri arasında yer aldı.
‘SAYGILI BÜTÜN ESERLERDEN FAYDALANMASI HEDEFLENİYOR'

Genelgenin yürürlükten kaldırılmasıyla öğrencilerin bir eser listesiyle sınırlı kalmadan, öğretmenlerin rehberliğinde, Anayasa'ya, yasalara ve milli eğitimin temel amaçlarına ters düşmeyecek, milli ve insani değerlere saygılı bütün eserlerden yararlandırılması hedefleniyor.

‘100 Temel Eser' uygulaması, öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla çocukluk ve ilk gençlik dönemi edebiyatı eserleri esas alınarak 2005 yılında hayata geçirilmişti.

tr.sputniknews.com

100 Temel Eser 100 Temel Eser uygulaması 100 Temel Eser'le ilgili genelgeyi yürürlükten kaldırdı