Liselerde Sınıf Geçme Sistemi Değişiyor

Orta öğretim Sınıf Geçme Yönetmeliği’ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencileri ve velileri yakından ilgilendiren sınıf geçme sistemi ile ilgili şu bilgileri verdi:

Liselerde Sınıf Geçme Sistemi Değişiyor
Bu içerik 1473 kez okundu.

Ortaöğretim Sınıf Geçme Yönetmeliği’ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencileri ve velileri yakından ilgilendiren sınıf geçme sistemi ile ilgili şu bilgileri verdi:

‘’2020-2021 eğitim-öğretim yılı için yeni sistem ile birlikte ortaöğretimde sınıf geçme yönetmeliğinde sınıfta kalmaya ilişkin tüm düzenlemeler hazırlandı. 2020-2021 eğitim-öğretim yılında uygulamaya başlayacağız. Bununla ilgili kararımızı aldık. Okullar yeni açıldığı için bu yönetmelik şu an ilan edilmiyor. Bugünkü ihtiyaçlarımıza yönelik mevcut Ortaöğretim Yönetmeliği çıktı ama 2020-2021 eğitim-öğretim yılı ihtiyaçlarına ilişkin sadece sınıf geçme kısmı ile ilgili bir yönetmelik değişikliği yapacağız. Ne yapacağımıza ilişkin hemen hemen bütün illerde çalıştaylar yaptık. Öğretmenlerimize ve yöneticilerimize ‘Sınıflarda ne gibi sorunlar yaşıyorsunuz, neler yapalım’ şeklinde sorular soruldu. Bunla ilgili çok işlevsel sonuçlar da çıktı. İnşallah 2020-2021 eğitim-öğretim yılında bunu uygulayacağız.’’

Ayrıca Bakan Selçuk, ‘’4+4+4 sisteminin başladığı yıl ilkokula başlayan çocuklar, önümüzdeki sene lise 1’e başlayacak. Bizim çağ nüfusumuz 1 milyon 200 bin civarı iken, seneye 1 milyon 800 bin olacak. Bu yüzden önümüzdeki yıl fiziksel alt yapı kurmamız, öğretmen ihtiyaçlarını karşılamamız, derslik ve laboratuvar düzenlemeli yapmamız gerekiyor.’’ dedi.

Liselerde Sınıf Geçme Sistemi Liselerde yeni Sınıf Geçme Sistemi