29 Temmuz’dan İtibaren Etüt Merkezleri Kapatılacak

Özel öğretim kursları ise 1 Ağustos’tan sonra tek dersten faaliyet gösterecek. MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu velileri uyararak, “Üç, beş ders vereceğiz diyenlere itibar etmeyin” dedi.

29 Temmuz’dan İtibaren Etüt Merkezleri Kapatılacak
Bu içerik 1833 kez okundu.

29 Temmuz’dan itibaren etüt merkezleri kapatılacak.

Özel öğretim kursları ise 1 Ağustos’tan sonra tek dersten faaliyet gösterecek. MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu velileri uyararak, “Üç, beş ders vereceğiz diyenlere itibar etmeyin” dedi.

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan düzenlemeye göre, 29 Temmuz’dan itibaren etüt merkezleri kapatılacak. İsteyenler ve kriterleri uyanlar kurs ya da özel okula dönüşebilecek. 1 Ağustos’tan sonra özel öğretim kursları da yalnızca tek dersten hizmet verebilecek. MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu velileri, etüt merkezi ya da birden fazla ders vereceğini iddia eden özel öğretim kursları konusunda uyardı. Hürriyet’e konuşan Şamlıoğlu’nun açıklamasından satır başları şöyle:

“Özel öğretim kursları 2017-2018 eğitim yılında takviye anlamında sadece tek dersle faaliyet gösterecek. Var olanlara 1 Ağustos’a kadar tek derse geçmeleri için süre verdik. Biz de 1-4 Ağustos’ta işlemlerini sonuçlandıracağız. 1 Ağustos’tan sonra birden fazla ders verenler para cezası alacak ve kapatılacak. Veliler, mağduriyet yaşamamaları için üç, beş ders vereceğiz diyenlere itibar etmesin. ‘Üç derse izin verildi’ gibi söylemler var. Bunun için kanuni düzenleme yapılması gerekir. Böyle bir çalışma şu an söz konusu değil. Etüt merkezleri 2007’den beri sosyal, kültürel, sportif çalışma yürütülen, sadece ilköğretim öğrencilerinin gidebildiği kurumlardı. Şubat’ta çıkan KHK ile özel öğretim kanunundan çıkartıldı. Çünkü iki senedir TEOG dershanesine evrilmeye başladı. Dershanecilik gibi bir yapıya müsade etmeyeceğiz. 1-29 Temmuz arasında bunlar; azınlık okulları, yabancı okullar ve temel lise haricinde standartları tutan diğer kurumlara dönüşebilir. 29 Temmuz’dan sonra devam ederlerse yaklaşık 38 bin lira para cezası kesilecek ve kapatılacaklar. Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde 15 günde bir, özel okullardan öğretim kurslarına kadar tüm kurumların isimleri yayınlanıyor. Veliler buradan bakarak kayıt yaptırabilir.”

SEÇENEKLER NELER

Belediyelerin takviye kursları: Kasımdaki KHK düzenlemesiyle belediyelere, ilkokul ve lise öğrencilerinin derslerine takviye olarak ücretsiz kurs verme imkânı tanındı. Şu anda MEB ile 30 belediye protokol yaptı.

Okul kursları: Öğrenciler okullarda açılan destekleme ve yerleştirme kurslarından da yararlanabilir.

Özel öğretim kursu: Üniversiteye hazırlıkta takviye için bir dersle ilgili özel öğretim kursuna gidilebilir.

Sosyal etkinlik merkezleri: Öğrencilerin sosyal, sanatsal, sportif faaliyetini güçlendirecek yeni bir kurum tanımı yaptık. Temmuzdan sonra açılmaya başlanacak.

Özel öğretim kursları ise 1 Ağustos’tan sonra tek dersten faaliyet gösterecek. MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu velileri uyararak “Üç beş ders vereceğiz diyenlere itibar etmeyin” dedi. etüt merkezleri