2016-2017 Yılı Öğretmenlerin Haziran Seminer-Mesleki Çalışma Takvimi

2016-2017 Öğretim Yılı Haziran Seminer Çalışmaları 12-30 Haziran tarihleri arasında yapılacak.

2016-2017 Yılı Öğretmenlerin Haziran Seminer-Mesleki Çalışma Takvimi
Bu içerik 10774 kez okundu.

2016-2017 Öğretim Yılı Haziran Seminer Çalışmaları 12-30 Haziran tarihleri arasında yapılacak.

Öğretmenler okulların tatil olmasına az bir süre kala dönem sonunda yapılacak olan seminer çalışmalarının tarihlerini merak ediyorlardı.MEB Müsteşarı Sayın Yusuf TEKİN konuyla ilgili açıklama yaparak konuyu netleştirmiş oldu.MEB Müsteşarının açıklaması ile öğretmenlerin haziran-yaz dönemi seminer-mesleki çalışma takvimi netleşmiş oldu.

2016-2017 yılı Haziran Dönemi Seminer-Mesleki Çalışmaları 3 haftaya yayılmış durumda.İlk hafta her öğretmen kendi okulunda,sonraki haftalarda istedikleri il-ilçede yapabilecekler.

Konuyla ilgili MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN bu akşam,twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

"Arkadaşlar, eğitim öğretim yılı bitiyor. Okul ve öğretmenlerimizde Haziran dönemi mesleki çalışma faaliyetleri hazırlıkları başladı.

Bu yıl 12-30 Haziran tarihleri arasında yürütülecektir.

Bu çalışmaların 12-16 Haziran arasındaki kısmını herkes kendi okulunda yapacak.İlgili genel müdürlüklerin planlamaları, dönemin değerlendirmesi ve müfredat eğitimi ana başlıklar olacak.

Seminer döneminin geri kalan kısmını ise istedikleri il/ilçelerde gerçekleştirebileceklerdir. Şimdiden herkese iyi tatiller ve iyi bayramlar"

2016-2017 HAZİRAN DÖNEMİ SEMİNER-MESLEKİ ÇALIŞMA TAKVİMİ

Takvimde de görüldüğü gibi öğretmenlerin haziran seminerleri kesintisiz iki hafta sürecek.Toplam 15 gün ancak bayramdan sonraki 28-29-30 Haziran 2017 tarihlerinde yapılan açıklamaya göre seminer yapılacak.Ancak o tarihlerden sonra Bayram Tatiline gitmiş olan öğretmenler seminer için tekrar okullara gelecekler mi,yani seminerin son üç günü olan 28-29-30 Haziran 2017 tarihlerinde öğretmenler tatil yapacaklar mı yapmayacaklar mı? Bu sorunun cevabı önümüzdeki günlerde netleşmiş olur.Muhtemelen MEB bu konuda net bir açıklama yapar.

2017 RAMAZAN BAYRAM TATİL GÜNLERİ

Ramazan Bayramı Arefe Günü – 24 Haziran Cumartesi
Ramazan Bayramı 1. Günü – 25 Haziran Pazar
Ramazan Bayramı 2. Günü – 26 Haziran Pazartesi
Ramazan Bayramı 3. Günü – 27 Haziran Salı

Eğitim-Bir Sen MEB'den istekte bulunmuştu

Eğitim-Bir Sen bakanlıktan öğretmenlerin seminer çalışmalarının seminer çalışmasını istedikleri bir yerde yapabilmeleri istemişti:

"Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, öğretmenlerin, eğitim-öğretim yılı dönem başında ve sonunda yapmış oldukları seminer çalışmalarını, istemleri halinde yaz tatillerini geçirdikleri adreslerde, ikametlerine en yakın hizmet içi eğitimin verildiği mahalde ya da memleketlerinde yapabilmelerine imkân sağlanması hususunda düzenleme yapılmasını istedik.

222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’nun 43. maddesi ile Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 38. maddesi ve Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 87. maddesi gereği öğretmenlerin dönem başında ve sonunda katılmaları zorunlu olan mesleki çalışmaları (seminerleri), görevli oldukları okul ve kurumlarda ya da yaz tatillerinde ikamet ettikleri yerlerde veya memleketlerinde yapabileceklerine dair geçmiş yıllarda uygulamalar yapılmıştı.

Bu yöndeki uygulamaların, çalışanlar arasında eşitlik, iş barışının tesisi ve öğretmen motivasyonunun artışı noktasında olumlu sonuçlar doğurduğuna şüphe yoktur. Diğer taraftan bu yıl özelinde seminer çalışmalarının Ramazan ayına denk gelmiş olması dolayısıyla bu türden bir uygulamanın olumlu sosyal yansımaları olacağı da şüphesizdir.

2016-2017 eğitim-öğretim yılı sonunda gerçekleştirilecek seminer çalışmaları için de benzer bir uygulama yapılması yerinde olacaktır. "

ÖĞRETMENLERİN 28-29-30 HAZİRAN GÜNLERİNDE OKULA GELMEMELERİ İÇİN İDARİ İZİNLİ SAYILMALARI GEREKMEKTEDİR

Bilindiği üzere dersler 9 Haziranda kesilecek ve Müsteşarın açıklamalarına göre de 12 Haziranda başlayacak seminer çalışmaları 30 Haziranda bitecektir. Fakat yönetmeliklere göre "...derslerin kesiminden temmuz ayının ilk iş gününe kadar" okulda bulunmak zorunda olan öğretmenlere ek dersle ilgili esaslara göre iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenecektir.

Bu nedenle Öğretmenler Seminer Döneminin iki haftasından fazla olan ve Ramazan Bayramı sonrasına denk gelen 28-29-30 Haziran günlerinde yine idari izinli sayılacak mıdır?

Eğer Öğretmenler idari izinli sayılmazsa mevzuat gereği okullara gelmek zorunda kalacaklar fakat herhangi bir görevi olmayacağı için karşılığında da ek ders ödemesi yapılmayacaktır. Bu durumun önüne geçmek için geçtiğimiz yıllarda hem Haziran hem de Eylül dönemlerinde defalarca yapıldığı gibi öğretmenler idari izinli sayılmalıdırlar. Ayrıca defalarca tekrarlanan idari izin sorununun çözümü için mevzuatta değişiklik yapılması gerekmektedir. (memurlar.net)

Ogretmenler.Com 

2017 seminer çalışması 2017 seminer takvimi 2017 seminer çalışma takvimi