Bu Yıl Liselerin Taban Puanları Yükselecek

Bu yıl birincilerin çok olması nedeniyle liselerin yerleştirme taban puanları yükselecek.Bu nedenle bu yıl tercihleri yaparken sırayı dikkate almak daha da önemli hale geldi.

Bu Yıl Liselerin Taban Puanları Yükselecek
Bu içerik 1928 kez okundu.

Bu yıl birincilerin çok olması nedeniyle liselerin yerleştirme taban puanları yükselecek.Bu nedenle bu yıl tercihleri yaparken sırayı dikkate almak daha da önemli hale geldi.

Belki de bu yıl en iyi okullara öğrenciler alınırken yaş kriterleri,kura bile devreye girebilir.Çünkü 15000 birinci olan bir sınav sonucuna göre öğrenci alınacak.

Bu söylemlerimizi doğrulayan yazı Hürriyette şu şekilde yer aldı:

"Sınava giren 1 milyonu aşkın öğrenciden 17 bininin ikinci sınavda tüm soruları doğru yapması bugüne kadar liselere giriş sınavlarında görülmeyen bir başarı.

Neredeyse her 100 öğrenciden biri birinci oldu. Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG-2’de kolay sorularla her ne kadar öğrencilerin yüzünü güldürdüyse de yerleştirmede ağlatacak gibi. Çünkü üst puanlarda yığılma olacak, geçen yıl 2-3 yanlışla öğrenci alan okullar 1 yanlışla öğrenci kabul edecek, hayal kırıklıkları yaşanacak. 

İki sınavın toplamında 700’e yakın birincinin olması bu yıl okulların puanının yükselmesine neden olacak. Bu durumda da özellikle Anadolu liseleri için yapılması gereken tek şey sıralamaya bakmak. Anadolu liselerinde ilk sırada yer alan Galatasaray ve İstanbul Erkek Lisesi, puan dışında okul notları, yaş gibi kriterlerde eşitlik olması durumunda kura ile bile öğrenci alabilir.

Eğitim uzmanı Hatice Yılmaz, geçen yıl Galatasaray Lisesi’ne ilk 330’a, İstanbul Lisesi’ne ilk 700’e girenlerin kayıt yaptırabildiğini söylerken, “Geçen yılla bu sene arasında 60 puan farkı çıkabilir. İki sınavda başarılı olanlar eşitse önce 8, 7 ve 6’ncı sınıf yıl sonu başarı puanına, burada da eşitlik varsa tercihe, sonrasında ise yaşa bakılacak. Hepsinde de eşitlik olursa kura çekilecek” diyor.

Uzmanlara göre, bu sınav ayrıştırma ve ölçme yapmadığı, yanlışlar doğruyu götürmediği için tesadüfi bir başarı söz konusu. Sınavın seçicilik özelliğinin azaldığını vurgulayan eğitimciler, üst puan grubunda yığılmanın özel okullarda da yaşanacağının altını çiziyor. Amerikan Robert Lisesi, her iki sınavda da 240 sorunun tamamını yapan öğrenci sayısının 700 civarında olması nedeniyle daha az etkilense de alt sıradaki diğer okullar çok daha fazla etkilenecek. Geçen yıl 2-3 yanlışla öğrenci kaydı yapan Alman Lisesi bu sene bu birincilerle büyük ihtimalle tek yanlışlı öğrencileri kabul edecek, diğer okullarda da durum pek farklı olmayacak. Çünkü her okulun yerleştirme puanı farklı olmasına rağmen çok sayıda birinci olması puanları yükseltecek. 

Bu durumda puanları unutup, Türkiye sıralaması, yani yüzdelik dilime göre hareket etmek en iyisi. Ama veli ve okul yöneticileri de puanların açıklanacağı haziranın ikinci haftasından itibaren çok yorulacak. Asıl koşuşturma 16 Haziran’dan itibaren yaşanacak. Kayıtların başlayacağı bayram sonrasında bu yıl TEOG’a giren aileleri zor günlerin beklediğini söylemek abartı olmaz. Velilere önerimiz, şimdiden farklı alternatif okulları araştırsınlar ve hedefledikleri okulların 30-40 puan altına göre liste oluştursunlar."

teog lise yerleştirme teog taban puanları liselerin taban puanları