Velilere Yeni Müfredatı Anlatacak

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni eğitim öğretim yılı öncesi, bu sene uygulanacak yeni müfredatı anlatmak için öğretmenlere eğitim verecek.

Velilere Yeni Müfredatı Anlatacak
Bu içerik 1514 kez okundu.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, yeni müfredatın öğretmenlerden sonra velilere de anlatılacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni eğitim öğretim yılı öncesi, bu sene uygulanacak yeni müfredatı anlatmak için öğretmenlere eğitim verecek.

7-15 Eylül'de verilecek eğitimlerde, "müfredatta neler değişti, eskisiyle farkı ne, yeni değişen programa göre ne gibi hazırlıklar yapılması gerekiyor, kitaplarda hangi değişiklikler var" gibi konularda bilgiler verilecek.

Aktekin, öğretim programlarıyla ilgili birçok değişiklik yapıldığını, programların güncellendiğini ifade etti.

6 BİN FORMATÖR ÖĞRETMEN Öğretmenin benimsemediği, içselleştirmediği hiçbir değişim çabasının amacına ulaşamayacağını vurgulayan Aktekin, "Eğitimle ilgili reform ve değişim çabalarında esas itici güç öğretmendir. Bakanlığımız da öğretmenleri bilgilendirmek amacıyla çeşitli çalışmalar yapıyor.

Bu kapsamda güncellenen programları öğretmenlere aktarmak üzere bütün illerden 6 bin öğretmen formatör olarak eğitildi" diye konuştu. Aktekin, formatör yetiştirme sürecinin ardından düzenlenen toplantılarla müfredatın detaylarının milli eğitim müdürlerine aktarıldığını dile getirdi.

7-15 Eylül tarihlerinde tüm öğretmenlerin değişen, güncellenen programla ilgili eğitime tabi tutulacağını belirten Aktekin, şöyle konuştu: "Formatörlerin eğitimi hazirandan beri sürüyor.

O formatörler de kendi illerine gidip yerel formatörleri eğittiler. Bu arkadaşlarımızın eğitimde kullanacağı materyaller kendilerine sağlandı.

Eğitimlerimizde, programda neler değişti, niye değişti, eskisiyle farkı ne, yeni değişen programa göre ne gibi hazırlıklar yapmamız gerekiyor, kitaplarda ne gibi değişiklikler var, okul içi ve dışı ne gibi yeni faaliyetler yapmamız gerekir, ölçme değerlendirme ile ilgili ne gibi hazırlıklar yapmalıyız, sınav sorularını nasıl değiştirmemiz gerekiyor konuları anlatılacak. Burada vurgu yaptığımız nokta, öğretmenliğin profesyonel bir meslek olduğudur.

Dünyada araştırmacı, yansıtıcı öğretmen kavramı popüler." VELİLER BİLGİLENDİRİLECEK Aktekin, Eğitim Bilişim Ağı, Talim veTerbiye Kurulu Başkanlığının müfredatı tanıtan videolar hazırladığını ve buna da internet üzerinden ulaşılabileceğini söyledi.

Velilerin eğitimde önemli bir paydaş olduğunu vurgulayan Aktekin, "Sadece öğretmenlerle yetinmiyoruz. Yeni müfredatı öğretmenlerden sonra velilerimize de anlatacağız.

Velilerimizi eylül ve ekim ayında öğretmen eğitimi bittikten sonra okullarda yapacağımız bilgilendirme toplantısı ile bilgilendireceğiz. Müfredatta ne değişti, niçin değişti, kitaplarda ne değişti, çocuklarımızı ilgilendiren ne gibi yenilikler var, bunları bilsinler istiyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Velilere Yeni Müfredatı Anlatacak Yeni Müfredatı Anlatacak yeni müfredatın öğretmenlerden sonra velilere de anlatılacak